Տեղեկությունները, որ սահմանը անցնելու է Կիրանցում նոր կառուցվող դպրոցի մերձակայքով, ցավոք, հաստատվեցին․ Գառնիկ Դանիելյան
18/05/2024 16:53
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը, ով գտնվում է Կիրանցում, գրել է․
«Այսօր վաղ առավոտից Կիրանց են ժամանել Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը, ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը՝ ծանոթանալու չափագրման աշխատանքներին։
Այն տեղեկությունները, որ սահմանը կարող է անցնել նոր կառուցվող դպրոցի մերձակայքով, ցավոք, հաստատվեցին։
Ներկայիս իշխանությունները հապճեպորեն փորձում են ավարտին հասցնել միակողմանի զիջումները։ Այսօր արդեն գյուղ են ժամանել սահմանապահ զորքերը։
Կիրանցեցին շարունակում է դեմ արտահայտվել ապօրինի սահմանազատմանը, գյուղի միջով սահման գծելուն։
Ըստ էության, իշխանությունների ձեռամբ կազմաքանդվում է Տավուշի առաջնագիծը։
Առանց որևէ նախապայմանի և անվտանգության երաշխիքի՝ թշնամուն է ընծայվում առաջին պաշտպանական բնագիծը։
Այս ամենը փաստում է մի բանի մասին․ Կիրանցից մայրաքաղաք տեղափոխված Սրբազան պայքարի հաղթանակն այլընտրանք չունի»։

Гарник Даниелян: К сожалению, подтвердилась информация о том, что граница пройдет возле строящейся школы в Киранце
18/05/2024 17:37
Депутат фракции "Армения" НС Гарник Даниелян, находящийся в Киранце, написал:
"Сегодня рано утром в Киранц прибыли губернатор Тавушской области Айк Галумян и министр ТУИ Армении Гнел Саносян, чтобы ознакомиться с ходом обмерных работ.
К сожалению, информация о том, что граница может пройти возле строящейся школы, подтвердилась.
Нынешние власти поспешно пытаются завершить односторонние уступки. Сегодня в село уже прибыли пограничные войска.
Киранцы продолжают выражать свое несогласие с незаконной демаркацией границы, они против проведения границы через село.
По сути, линия фронта Тавуша разрушается властями.
Без каких-либо предварительных условий и гарантий безопасности врагу предоставляется первая оборонительная линия.
Все это подтверждает одно: Победа Священной борьбы, перенесенная из Киранца в столицу, не имеет альтернативы».