Ալմաթիում Բայրամովի հետ հանդիպման մանրամասները Միրզոյանը ներկայացրել է Գերմանիայի արտգործնախարարին
«Մայիսի 17-ին Ստրասբուրգում Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության ԱԳ նախարար Անալենա Բերբոքի հետ:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են երկու երկրների միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության ակտիվ դինամիկան՝ ընդգծելով ինչպես երկկողմ, այնպես էլ ԵՄ հարթակում գործընկերության խորացման միջոցով ընձեռնվող հնարավորությունները։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող հաստատակամ քայլերին և այս ուղղությամբ միջազգային գործընկերների հետ փոխգործակցության հարցերին: «Հայաստանի կառավարությունը հանձնառու է թե՛ ժողովրդավարական բարեփոխումների, թե՛ խաղաղության օրակարգին, և մեր միջազգային գործընկերների շարունակական աջակցությունը կարևոր է շոշափելի առաջընթացի ապահովման համար։»
Մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային տնտեսական ծրագրերի, դրանցում ՀՀ ներգրավվածության հարցերի շուրջ, այդ թվում՝ վերականգնվող էներգիայի բնագավառում։
Շարունակելով տարածաշրջանային թեմաների վերաբերյալ քննարկումը՝ Հայաստանի և Գերմանիայի ԱԳ նախարարներն անդրադարձ են կատարել Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին։ Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները, այդ թվում՝ Ալմաթիում խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ կայացած բանակցությունները»։

Мирзоян представил министру иностранных дел Германии детали встречи с Байрамовым в Алматы
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 17 мая в Страсбурге провел встречу с министром иностранных дел Федеративной Республики Германия Анналеной Бербок.
Как сообщили в пресс-службе МИД Армении, собеседники с удовлетворением отметили активную динамику политического диалога на высоком уровне между двумя странами, подчеркнув возможности, предоставляемые углублением партнерства как на двусторонней основе, так и на платформе ЕС.
Были затронуты решительные шаги по укреплению демократии и верховенства закона в Армении и вопросы взаимодействия с международными партнерами в этом направлении. «Правительство Армении привержено как демократическим реформам, так и повестке мира, и постоянная поддержка наших международных партнеров имеет решающее значение для обеспечения ощутимого прогресса», - отметил глава МИД Армении.
Состоялся также обмен мнениями о региональных экономических программах, вопросах участия Армении в них, в том числе в сфере возобновляемой энергетики.
В продолжение обсуждения региональных тем, министры иностранных дел Армении и Германии коснулись ситуации с безопасностью на Южном Кавказе. Министр Мирзоян представил своему коллеге последние развития в процессе нормализации армяно-азербайджанских отношений, в том числе состоявшиеся в Алматы переговоры по проекту мирного договора.