Տավուշի ու Արարատի մարզերի առաջիկա հանձումների հետևանքով Ադրբեջանն արդեն կարողանալու է ուզած ժամանակ շրջափակել Հայաստանի հյուսիսն ու հարավը․ Թյուրքագետ
18/05/2024 10:50
Տավուշի ու Արարատի մարզերի առաջիկա հանձումները բերելու են նրան, որ Ադրբեջաննարդեն կարողանալու է ուզած ժամանակ շրջափակել Հայաստանի հյուսիսն ու հարավը։ Այդ մասին տելեգրամի իր ալիքում գրում է թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը:
«32 տարի առաջ՝ 1992 թ. մայիսի 18-ին, հայկական բանակն ազատագրեց իմ հարազատ Բերձոր (նախկին Լաչին) քաղաքը և Արցախը ցամաքային ճանապարհով միացավ Հայաստանի մնացած հատվածին։
2022 թ. բանավոր պայմանավորվածությամբ՝ Հայաստանի դե-ֆակտո իշխանությունը այս կարևորագույն քաղաքը՝ հազարավոր հայերի տներով՝ հանձնեց թշնամուն, որը թույլ տվեց Ադրբեջանին մի քանի ամսից լիարժեք շրջափակել Արցախն ու հասնել 2023 թ. սեպտեմբերի հաղթանակի ու Արցախի լիարժեք գրավման։
Բերձորի դասը առավել արդիական է հիմա. Տավուշի ու Արարատի մարզերի առաջիկա հանձումները բերելու են նրան, որ Ադրբեջանը արդեն կարողանալու է ուզած ժամանակ շրջափակել Հայաստանի հյուսիսն ու հարավը։ 2022 թ. ամռանը մենք բավարար չպայքարեցինք՝ կանգնացնելու համար արցախյան աղետը։ 2024 թ. մայիսին հնարավորություն ունենք այնպես անելու, որ մյուս տարի այս ժամանակ չխոսենք Սյունիքի ու Տավուշի մարզերի լիարժեք կորստի մասին։ Ամենաարդյունավետ ձևն այս պահին Սրբազան շարժմանը միանալն է։ Իսկ մինչ այդ՝ շնորհավոր տոնդ, Բերձո՛րս։ Դեռ գալու եմ»,- գրել է նա։

В результате предстоящей сдачи Тавушской и Араратской областей Азербайджан сможет в любой момент окружить север и юг Армении – тюрколог
18/05/2024 11:06
Предстоящая сдача Тавушской и Араратской областей будет означать, что Азербайджан сможет в любой момент окружить север и юг Армении. Об этом пишет тюрколог Варужан Гегамян в своем Telegram-канале.
«32 года назад, 18 мая 1992 года, армянская армия освободила мой родной город Бердзор (бывший Лачин), и Арцах был связан с остальной частью Армении сухопутным путем.
Согласно устному соглашению 2022 года, де-факто власти Армении cдали врагу этот важнейший город с домами тысяч армян, что позволило Азербайджану за несколько месяцев полностью окружить Арцах и добиться победы сентября 2023 года и полного захвата Арцаха.
Урок Бердзора сейчас более актуален. Предстоящая сдача Тавушской и Араратской областей приведет к тому, что Азербайджан сможет в любой момент окружить север и юг Армении. Летом 2022 года мы недостаточно боролись, чтобы остановить Арцахскую катастрофу.
В мае 2024 года у нас есть возможность сделать так, чтобы к этому времени следующего года мы не говорили о полной потере Сюникской и Тавушской областей. Самый эффективный способ для этого на данный момент – присоединиться к Священному движению. А пока, с праздником, мой Бердзор. Я вернусь!», - написал он.