Ձեզ ո՞վ է իրավունք վերապահել քաղաքական որոշումներով ու առանց իրավական հիմքերի Կիրանցում իրականացնել գաղտնի «սահմանազատում». Արման Թաթոյան
20/05/2024 15:36
ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Ձեզ ո՞վ է իրավունք վերապահել քաղաքական որոշումներով ու առանց իրավական հիմքերի Կիրանցում իրականացնել գաղտնի «սահմանազատում», որը վերաբերում է մեր երկրի պետական սահմանի, մեզանից յուրաքանչյուրի անվտանգությանը:
Կիրանցում ոստիկանները կամայական որոշումներով են սահմանափակել քաղաքացիների, գյուղերի բնակիչների ու մասնագիտական աշխատանք կատարող լրագրողների ազատ տեղաշարժը․ առանց իրավական կանոնների ստեղծված են ոստիկանական ինչ-որ անցակետեր, և մարդկանց տեղաշարժը թույլ են տալիս սեփական հայեցեղությամբ։
Առանց որևէ բացատրության ու հիմքերի է տեղի ունենում պետական սահմանի, այսպես կոչված, «սահմանազատումը», որի կանոնակարգի նախագիծ անգամ գոյություն չունի։
Պետական սահմանին և սահմանային անվտանգության հարցերը վերաբերում են մեզանից յուրաքանչյուրին և առաջնահերթ՝ սահմանային բնակիչներին, նրանց կենսական իրավունքներին. ցանկացած սահմանափակում պահանջում է հանրային հաշվետվություն ու իրավական պատշաճ հիմնավորում:
Մինչդեռ, լրագրողների մասնագիտական աշխատանքը, մարդկանց ազատ տեղաշարժը խոչընդոտելով՝ թաքուն ու անհաշվետու իրագործվում են անօրինական որոշումներ»։

Арман Татоян: Кто дал вам право политическими решениями и без правовых оснований проводить тайную «демаркацию границы» в Киранце?
Бывший защитник прав человека Республики Армения Арман Татоянна на своей странице в Facebook написал:
«Кто дал вам право политическими решениями и без правовых оснований проводить тайную «делимитацию», которая касается безопасности государственной границы нашей страны, каждого из нас?
В Киранце полиция приняла произвольные решения по ограничению свободного передвижения граждан, жителей сел и журналистов, выполняющих профессиональную деятельность: без правовых оснований установлены какие-то полицейские контрольно-пропускные пункты, и они разрешают передвижение людей по своему усмотрению.
Так называемая «демаркация» государственной границы происходит без каких-либо объяснений и оснований, и нет даже проекта постановления.
Вопросы государственной границы и пограничной безопасности касаются каждого гражданина Армении, и в первую очередь жителей приграничных сел, их жизненно важных прав - любые ограничения требуют публичной отчетности и надлежащего юридического обоснования.
Между тем, препятствуя профессиональной деятельности журналистов и свободному передвижению людей, тайно и безотчетно воплощаются в жизнь незаконные решения».