Իրանի նախագահական ուղղաթիռի կործանման պատճառը տեխնիկական անսարքությունն էր. IRNA
«Տեխնիկական անսարքությունը» պատճառ է դարձել Իրանում ուղղաթիռի կործանմանը, որում եղել են նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին, արտաքին գործերի նախարարը և այլ պաշտոնյաներ՝ հաղորդում է պետական ​​IRNA գործակալությունը, փոխանցում է Լուրերը։
Ինչպես նշում են փորձագետները, կործանված ամերիկյան Bell 212 ուղղաթիռը UH-1N Twin Huey-ի վերափոխված ոչ մարտական ​​տարբերակն է, որը մինչ այժմ լայնորեն կիրառվում է։ Այն 40 տարեկանից բարձր է։ Պատշաճ շահագործման դեպքում այս մեքենան բազմիցս ցուցադրել է իր ամրությունը, սակայն այս դեպքում մասնագետները չեն բացառել, որ Թեհրանը, տասնամյակներ շարունակ գտնվելով Արևմուտքի պատժամիջոցների տակ, չի կարողացել երաշխավորել ուղղաթիռի պատշաճ սպասարկումը:
Bell 212 ուղղաթիռը ձեռք է բերվել շահի օրոք՝ մինչև 1979 թվականի իսլամական հեղափոխությունը։
Վթարից հետո փորձագետները նշել են, որ Bell 212 մոդելի թռիչքները նախատեսված էին տեսողական դիտարկման պայմաններում։ Դա նշանակում է, որ օդաչուն պետք է հույսը դնի բացառապես օդաչուների խցիկից տեղանքը դիտարկելու իր կարողության վրա: Կիրակի ուժեղ մառախուղը և սպասվող ամպրոպը, հավանաբար, վատացրել են տեսանելիությունը և նպաստել ուղղաթիռի կործանմանը Իրանի հյուսիս-արևմուտքում:
Իրանցի պաշտոնյաները հայտնել են, որ նախագահական շարասյան մյուս երկու ուղղաթիռները բարեհաջող վայրէջք են կատարել: Տեղեկատվության պակասի պատճառով դեռ պարզ չէ, թե արդյոք նրանք տուժե՞լ են կամ որքանո՞վ են տուժել թռիչքի ծանր պայմաններից։

Причиной падения президентского вертолета Ирана стала техническая неисправность: IRNA
«Техническая неисправность» стала причиной крушения вертолета в Иране, на борту которого находились президент Эбрагим Раиси, министр иностранных дел и другие официальные лица, сообщило государственное информационное агентство IRNA, передает 1lurer.am.
По мнению экспертов, разбившийся американский вертолет Bell 212 представляет собой модифицированную небоевую версию UH-1N Twin Huey, которая до сих пор широко используется. Ему более 40 лет. При правильной эксплуатации эта машина неоднократно демонстрировала свою силу, однако в данном случае эксперты не исключили, что Тегеран, десятилетиями находящийся под западными санкциями, не сможет гарантировать надлежащее техническое обслуживание вертолета.
Вертолет Bell 212 был приобретен во время правления шаха перед Исламской революцией 1979 года.
После катастрофы эксперты отметили, что полеты модели Bell 212 планировались в условиях визуального наблюдения. Это означает, что пилот должен полагаться исключительно на свою способность наблюдать за местностью из кабины. Сильный туман и ожидаемые грозы в воскресенье, возможно, ухудшили видимость и способствовали крушению вертолета на северо-западе Ирана.
Официальные лица Ирана сообщили, что два других вертолета президентской колонны приземлились успешно. Из-за отсутствия информации пока неясно, пострадали ли они и в какой степени от суровых условий полета.