Իրանի և Ռուսաստանի հարաբերություններում փոփոխություն չի լինի․ Լավրով
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը կարծում է, որ Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի մահից հետո Իրանի արտաքին քաղաքական կուրսի փոփոխություն չի լինի։ Գնահատականը նա հնչեցրել է Շանհայի համագործակցության կազմակերպության   երկրների արտգործնախարարների խորհրդի նիստին հաջորդած մամուլի ասուլիսում։
Հարցին՝ Ռայիսիի մահվանից հետո կարո՞ղ են Թեհրանի արտաքին քաղաքականության կուրսում այնպիսի փոփոխություններ լինել, որոնք կազդեն Իրանի և Ռուսաստանի երկկողմ հարաբերությունների վրա, Լավրովը պատասխանել է․ «Ես անկեղծորեն որևէ պատճառ չեմ տեսնում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին քաղաքական կուրսը փոխելու թեման շահարկելու համար»։
Լավրովը հավելել է, որ ՇՀԿ երկրների արտգործնախարարների խորհրդի նիստին Իրանի պատվիրակության ղեկավար Մեհդի Սաֆարին հաստատել է Իրանի  հստակ շահագրգռվածությունը՝ մի շարք  նախագծեր  իրականացնելու տրանսպորտի, էներգետիկայի ոլորտներում։ Այդ նախագծերը համաձայնեցրել էին ՌԴ և Իրանի նախագահները։

Лавров: Не вижу причин изменения курса Ирана в отношении России
Глава МИД РФ Сергей Лавров считает, что причин для спекуляций на теме изменения внешнеполитического курса Ирана после гибели президента этой страны Эбрахима Раиси нет. Об этом он заявил на пресс-конференции по итогам заседания Совета глав МИД Шанхайской организации сотрудничества (ШОС).
Отвечая на вопрос ТАСС, может ли гибель президента Иран Эбрахима Раиси повлиять на внешнеполитический курс страны и отразиться на двусторонних отношениях Тегерана и Москвы, глава российского дипведомства сказал:
«Я искренне не вижу причин, по которым можно было бы спекулировать на теме изменения внешнеполитического курса Исламской Республики Иран».