«Կիրանցում մարդիկ մի բան են ասել, որ փոխանցեմ ձեզ․ ասել են՝ ժողովրդին ասեք, որ ձեր մեջքին կանգնած ենք»․ Բագրատ Սրբազանը պատմեց Կիրանց իր երեկվա այցի մասին
21/05/2024 20:00
Բագրատ Սրբազանը Սուրբ Աննա եկեղեցու բակում  պայքարին միացած քաղաքացիների հետ հանդիպմանը Կիրանց երեկվա իր այցին անդրադարձավ․
«Երեկ, երբ մենք Կիրանցում էինք գտնվում, գյուղը ուրվական էր։ Ես 10 տարի այդ գյուղով անցել եմ, առաջին անգամ տեսա՝ գյուղը՝ ուրվական։ Դատարկ,  լրիվ դատարկ։ Մարդ չկար։ Եթե որևէ մեկը այնտեղ լիներ, կմտածեր, որ կամ լքել են այս գյուղը կամ մարդիկ հեռացել են կյանքից, ինչպես որ իրենք էլ վկայեցին՝ ասլեով՝ մեր գյուղում սուգ է՝ առանց մեռելի։
Կամաց-կամաց դուրս եկան տներից մեր ժողովուրդը, հավաքվել էինք մեր հերոսների հիշատակին նվիրված հուշարձանի մոտ։ Այնտեղ էր մեր զրույցը տեղի ունենում։ Մարդիկ՝ տառապանքի մեջ՝ բառիս ամենախորն իմաստով։ Հուսահատության մեջ, ոգուց զրկված, ուղղությունից կտրված, արցունքներով, շփոթված, մոլորված վիճակում են։
Կիրանցից կանանցից մեկը, տան կողքն են գիշերը խփել այդ սյուներ կոչվածը, ասում էր՝ ինձ իմ տնից զրկում են։ Երեկ էլ մեր «պայծառ» Արդարադատության նախարարությունը հայտարարեց, թե կադաստրի թղթերը «թյուրիմացաբար» են տվել։ Պատկերացնու՞մ եք՝ ահավաասիկ վկայությունը մեր ապրած կյանքի։
Եվ այդ ամբողջ դժբախտ պատկերի մեջ Կիրանցում մարդիկ մի բան են ասել, որ փոխանցեմ ձեզ․ ասել են՝ ժողովրդին ասեք, որ ձեր մեջքին կանգնած ենք։
Ա՛յ էս ժողովուրդն է Կիրանցի ժողովուրդը։ Չեն ասում՝ մեզ օգնեք, մեր մեջքին կանգնեք, ասում են՝ մենք ձեր մեջքին կանգնած ենք։
Այսպիսի ժողովուրդ է ապրում այդ գյուղում, որին իրավազրկել են և նրանց իրավազրկելով՝ բոլորիս են իրավազրկել։ Բոլորիս․․․»։

«Люди в Киранце сказали кое-что, что я хочу передать вам: они сказали: скажите народу, что мы стоим у вас за спиной»: Баграт Србазан рассказал о своем вчерашнем визите в Киранц
21/05/2024 21:42
О своем вчерашнем визите в Киранц во дворе церкви Святой Анны Баграт Србазан рассказал на встрече с гражданами, присоединившимися к борьбе.
«Вчера, когда мы были в Киранце, деревня была призраком. Я проезжал через эту деревню уже 10 лет, впервые увидел деревню как привидение. Пустой, совершенно пустой. Никого не было. Если бы кто-нибудь там был, то подумал бы, что либо они покинули село, либо люди ушли из жизни, о чем они сами свидетельствовали, говоря, что в нашем селе траур без покойника.
Постепенно наши люди вышли из своих домов, мы собрались возле памятника, посвященного памяти наших павших героев. Наш разговор состоялся там. Люди в страдании, в самом глубоком смысле этого слова. Они в отчаянии, лишены духа, сбились с пути, в слезах, растеряны, в смятении.
Одна из женщин Киранца, возле дома которой ночью устанавливали так называемые столбы, рассказала, что меня лишают дома. Вчера наш "светлый" Минюст заявил, что выдал кадастровые документы "по ошибке". Можете ли вы представить себе? это свидетельство прожитой нами жизни.
И на фоне этой трагической картины люди в Киранце сказали кое-что, что я хочу передать вам: они сказали: скажите народу, что мы стоим у вас за спиной.
И вот эти люди – жители Киранца. Они не говорят: помогите нам, поддержите нас, они говорят: мы стоим у вас за спиной.
Вот такие люди живут в этой деревне, которых лишают прав, и, лишив их своих прав, они лишают прав всех нас. Всех нас...».