Ադրբեջանի բանակի հանդեպ այս օրերին այնքան չարություն չկա, որքան հայ ոստիկանի. սա աննորմալություն է. Հովհաննիսյան
21/05/2024 10:11
Ստրատեգիական համբերության մասին․ այս շարժման ամենակարևոր զենքը համբերությունն է։
Շարժումը լավ ալիքի վրա է.  թակում է դռները, որոնք հերթով բացվում են։ Ժամանակի ու համբերության խնդիր է միայն, հերթով բոլորը ներսից բացվելու են։ Մարդիկ հոգնել են այսօրվա վիճակից։ Մարդիկ ուզում են լսել մարդու խոսք՝ կարեկից, մտահոգ, կիրթ, և այդ առաքելությունը փայլուն կատարում է Բագրատ Սրբազանը։ Մարդիկ ուզում են լսել վաղվա մասին հստակ խոսք, ինչը Սրբազանն արեց։ Մարդիկ հասկանում են, որ 1991 թվականի անկախ պետության բովանդակությունը ջարդվել է, և ուզում են հասկանալ, թե ի´նչ բարքերով և ի´նչ բովանդակությամբ է լինելու պետության շարունակությունը։ Շատ երկար տարիներ մեր երկրում մարդկանց հետ չեն խոսել. կա´մ խաբել են, կա´մ շահագործել, կամ էլ՝ երկուսը միասին։ Հիմա եկել է մի մարդ, ով իրենց հետ  խոսում է՝ պարզ, բայց շատ կարևոր բաների մասին ։ Մարդիկ ուզում են ապրել մարդու պես՝ զգալով իրենց հանդեպ հոգատարություն ու հարգանք, ու ոչ՝ մանիպուլյացիա և անվերջ ստորացում։
Սա շատ լավ պրոցես է, և եթե ասում ենք, որ գնում ենք երկրում խորքային, տևական փոփոխությունների, ապա դրանք ոչ մի օրո´ւմ են լինում, ոչ՝ մի շաբաթում։
«Ոստիկանը մերն է կարգախոսով» եկածը բոլորին բոլորի հետ թշնամացրեց։ Ոստիկաններին սարքեց սովորական մարդկանց թշնամի։ Ադրբեջանական բանակի հանդեպ այս օրերին այնքան չարություն չկա, որքան՝ հայ ոստիկանի. սա աննորմալություն է։ Ինչպե՞ս կարողացավ. ամեն մեկս պետք է էդ հարցը մեզ տանք՝ ոստիկան լինի, «մեծարգո» ասող լինի, հարթակում կամ հրապարակում կանգնած լինի. բոլորս էդ հարցը պետք է մեզ տանք։
Ինչպե՞ս ստացվեց, որ մեկ հոգին, մի անհասկանալի «վերապատրաստված» փոքր խմբով կարողացավ մի փոքր երկրի ներսում այսքան թշնամանք ու չարություն տարածել, ամեն ինչ խառնել իրար։ Որքան շարժումը թափ առնի, այնքան այս հարցը շատերն են տալու՝ հարյուր հազարներով, ու ավելի համառորեն։ Դրա համար մի փոքր ժամանակ է պետք։ Սա կոչվում է ստրատեգիական համբերություն։ Այս ժամանակահատվածի ամենակարևոր բառը պետք է լինի գրագիտությունը՝ գրագետ քայլեր, գրագետ լուծումներ, գրագետ պայմանավորվածություններ, գրագետ հաղթանակ։
Երկրում խորքային փոփոխությունները շատ կարևոր են, որպեսզի մենք սկսենք Ադրբեջանի և աշխարհի հետ իրոք բանակցել։ Կիրանցի գյուղամիջի, կամրջամիջի, դպրոցամիջի սյունը-սահմանը խոսում են մի բանի մասին՝ մեզ հետ այսօր չեն բանակցում։ Մեզ ընդամենը ստորացնելով պարտադրում են, որովհետև եթե բանակցող ունենայինք, նա այդ 50-100մետրի հարցը կլուծեր։

Ованнисян: В эти дни к азербайджанской армии нет такой злобы, как к армянскому полицейскому: это ненормальность
21/05/2024 10:41
О стратегическом терпении: самое главное оружие этого движения — терпение.
Движение находится на хорошей волне: стучит в двери, которые открываются одна за другой. Это лишь вопрос времени и терпения, все они будут открыты изнутри один за другим. Люди устали от сегодняшней ситуации. Люди хотят услышать слова человека сострадательного, неравнодушного, образованного, и Баграт Србазан блестяще выполняет эту миссию. Люди хотят услышать ясное слово о завтрашнем дне, что архепископ и сделал. Люди понимают, что содержание независимого государства 1991 года уничтожено, и хотят понять, какими нравами и содержанием будет продолжение государства. Они уже много лет не общаются с людьми в нашей стране: либо обманывали, либо злоупотребляли людьми, либо и то и другое вместе. Сейчас пришел человек, который говорит с ними о простых, но очень важных вещах. Люди хотят жить по-человечески, ощущая заботу и уважение к себе, а не манипуляции и бесконечные унижения.
Это очень хороший процесс, и если мы говорим, что идем к глубоким, долгосрочным изменениям в стране, то они произойдут не за день, не за неделю.
Тот, кто пришел с лозунгом «Полицейский наш», всех настроил враждебно. Он сделал полицейских врагом простых людей. В эти дни к азербайджанской армии нет такой злобы, как к армянскому полицейскому: это ненормальность. Как он смог это сделать? каждый из нас должен задать себе этот вопрос, будь то полицейский, или тот, кто говорит «уважаемый», или стоящий на трибуне или на площади: мы все должны задать себе этот вопрос.
Как получилось, что один человек непонятной «обученной» небольшой группой смог посеять столько вражды и зла внутри маленькой страны, перепутать все в стране? Чем больше движение будет набирать обороты, тем больше и настойчивее будут задавать этот вопрос сотни тысяч. Для этого нужно немного времени. Это называется стратегическим терпением. Самым главным словом этого периода должна быть грамотность: грамотные шаги, грамотные решения, грамотные договоренности, грамотная победа.
Глубокие изменения в стране очень важны для того, чтобы мы могли начать реальные переговоры с Азербайджаном и миром. Столб-граница посреди села Киранц, моста и школы говорят об одном, с нами сегодня переговоры не ведут. Они нас только принуждают, унижая, потому что если бы у нас был переговорщик, он бы решил вопрос 50-100 метров.