Արցախի հարցը հայոց հարցից անջատ չպետք է դիտարկենք. Սրբազան
Մենք սխալվելու ենք այն ժամանակ, երբ Արցախի հարցն առանձնակի դիտարկենք ընդհանուր համահայկական փաթեթից, հայոց հարցից, արցախահայերի հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Բագրատ Սրբազանը։
Նա ավելացրեց, որ Արցախի հարցը ոչնչով պակաս կարևոր չէ ցեղասպանության հարցից, նույնիսկ ավելին՝ այն ցեղասպանության հետևանքով առաջացած հարց է.«Պետք է շեշտադրումը ոչ թե լինի Արցախը, այլ՝ հայությունը։ Այս փուլում Արցախի խնդիրը պետությունից պետք է տեղափոխել մարդուն»։
Դիմելով արցախահայերին՝ Սրբազանը նշեց.«Դուք հիմա ձեր տան մեջ տանտիրոջ իրավունքով եք գտնվում։ Որևէ մեկը, ով արցախցիներին բաժանում է, նա ուրացող է պարզապես»։

Баграт Србазан:  Вопрос Арцаха не следует рассматривать отдельно от армянского вопроса
Мы совершим ошибку, если будем рассматривать арцахский вопрос отдельно от общего общеармянского пакета, от армянского вопроса", - заявил Баграт Србазан во время встречи с арцахскими армянами.
Он добавил, что вопрос Арцаха не менее важен, чем вопрос геноцида, более того, это вопрос, возникший в результате геноцида. «Акцент должен быть сделан не на Арцахе, а на армянах. На данном этапе проблема Арцаха должна быть перенесена от государства к человеку».
Обращаясь к арцахским армянам, архиепископ отметил. «Теперь вы находитесь в своем доме на правах домовладельца. Тот, кто разделяет арцахцев, просто ренегат».