Իրանի համար այս ծանր օրերի ֆոնին թուրք-ադրբեջանական քարոզչությունն ընկած իր ԱԹՍ-ներն է գովազդում. Աբրահամյան
22/05/2024 10:20
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է․ «Իրանի համար այս ծանր օրերի ֆոնին թուրք-ադրբեջանական քարոզչությունն ընկած իր ԱԹՍ-ներն է գովազդում` փորձելով ցույց տալ, թե հենց թուրքական կողմի ջանքերով է վթարի ենթարկված նախագահական ուղղաթիռը հայտնաբերվել:
Ավելին` ադրբեջանական կողմը քարոզչական մի ուղղություն էլ կենտրոնացրել է` կասկածի տակ դնելու Իրանի տեխնոլոգիական զարգացման իրական մակարդակը` թեման նաև տանելով այն ուղղությամբ, որ թուրքական ԱԹՍ-ի թռիչքով է պայմանավորված եղել վթարի ենթարկվածների հայտնաբերումը:
Ադրբեջանական տգ կանալներում անթաքույց հրճվանք կա տեղի ունեցածի վերաբերյալ, նաև՝ Իրանի տեխնոլոգիական զարգացումը կասկածի տակ դնող բազմաթիվ հրապարակումներ ու մեկնաբանություններ:
Անկախ այն հանգամանքից, որ վթարի վայրն իրանական կողմն է ծանր եղանակային պայմաններում ֆիքսել և առաջինը հասել, անչափ տհաճ է թուրք-ադրբեջանական անբարոյական քարոզչությունը հատկապես այս օրերին»:

Абрамян: На фоне этих тяжелых для Ирана дней турецко-азербайджанская пропаганда рекламирует свои БПЛА
22/05/2024 10:37
Депутат НС Республики Армения Тигран Абрамян пишет: «На фоне этих тяжелых для Ирана дней турецко-азербайджанская пропаганда рекламирует свои БПЛА, пытаясь показать, что именно усилиями турецкой стороны был найден разбившийся президентский вертолет.
Более того, азербайджанская сторона сосредоточила внимание на другом пропагандистском направлении, ставящем под сомнение реальный уровень технологического развития Ирана, также ведя тему в том направлении, что обнаружение жертв катастрофы было вызвано полетом турецкого БПЛА.
В азербайджанских Telegram-каналах нескрываемый восторг по поводу произошедшего, а также множество публикаций и комментариев, ставящих под сомнение технологическое развитие Ирана.
Несмотря на то, что место катастрофы было зафиксировано иранской стороной в суровых погодных условиях и они добрались до места катастрофы вертолета первыми, аморальная турецко-азербайджанская пропаганда крайне неприятна, особенно в эти дни».