«Պետականությունն այս օրը հասցնողն իրենք են․ Մենք, որ ապրում էինք այդ պետականության ծնունդով, իրենք չկային»․ Բագրատ Սրբազանը՝ Փաշինյանի հայտարարությունների մասին
22/05/2024 20:12
Բագրատ Սրբազանը Սուրբ Աննա եկեղեցու բակում, լրագրողների խնդրանքով, անդրադարձավ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից շատ հաճախ հիշատակվող Պապ թագավորի պատմությանը։ Փաշինյանը նաև իրեն Պապ թագավորի հետ էր համեմատել։
«Պապ թագավորը բացարձակ կապ չունի ո՛չ իր հետ, ոչ էլ իր պատկերացրած պետության հետ։ Ինքը (Փաշինյանը-խմբ․) անընդհատ կորցրել է, մենք էլ՝ հետը։
Անկախ նրանից, թե ով ինչ վերաբերմունք ունի, Պապ թագավորը Հայաստանի սահմաններն է գծել գոնե, կարողացել է Ձիրավի ճակատամարտը հաղթել։ Ինքն ի՞նչ է արել․ մեզ բոլորիս աղետի է մատնել, մարդկանց դժբախտացրել է։
Է՞դ է Պապ թագավորը ։ Այդպիսի Պապ թագավորը  վաղուց մեռել է և ասեմ՝ հարություն էլ չի առնելու։
Երկրորդը՝ պետականության մասին խոսող մարդն իր սեփական ժողովրդին չի խաբի։ Ինքը պատահականության ծնունդ է, ոչ թե պետականության երաշխավոր, և այն էլ՝ դրված պատահականության։
Պետականությունն այս օրը հասցնողն իրենք են։ Մենք, որ ապրում էինք այդ պետականության ծնունդով ու երազանքով, իրենք չկային։ Ընդամենը ժամանակներ հետո մի թերթի՝ դեղին մամուլի խմբագիր էր»,- ասաց Սրբազանը։

«Именно они довели государственность до этого состояния: Мы жили с зарождением этой государственности, их тогда не было»: Баграт Србазан о заявлениях Пашиняна
22/05/2024 20:55
Баграт Србазан во дворе церкви Св. Анны по просьбе журналистов коснулся истории царя Папа, часто упоминаемого Николом Пашиняном. Пашинян также сравнил себя с царем Папом.
«Царь Пап не имеет абсолютно ничего общего ни с ним, ни с тем государством, которое он себе представляет. Он (Пашинян – ред.) постоянно проигрывал и терял, и мы тоже.
Как бы там ни было, царь Пап, по крайней мере, очертил границы Армении и сумел выиграть битву при Дзираве. А что он сделал? он довел нас всех до катастрофы, он сделал людей несчастными.
Это он царь Пап? Этот царь Пап давно умер и могу вам сказать, что он не воскреснет.
Во-вторых, тот, кто говорит о государственности, не обманет свой народ. Он сам — рождение случая, а не гарант государственности,  оставленной на волю случая.
Именно они довели государственность до этого состояния. Когда мы жили с зарождением и мечтами об этой государственности, их тогда не было. Буквально некоторое время спустя он был редактором одной из газет, "желтой прессы", - сказал Србазан.