ՀՀ-ն և ԵՄ-ն վերջին շրջանում և հիմա վերանայում են հարաբերությունները՝ դրական իմաստով․ Միրզոյան
ՀՀ-ն և ԵՄ-ն վերջին շրջանում և հիմա վերանայում են հարաբերությունները՝ դրական իմաստով․ ԱԺ-ում հայտարարեց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Ունենք հիմնարար փաստաթուղթ՝ ՍԵՊԱ-ն (Հայաստան-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիր), որը կոնկրետ ուղղություններ ու գործողություններ արդեն իսկ կանխորոշում է։ Այժմ քննարկվում ենք հարցեր և տեղի կունենան գործընթացներ, որոնք ավելին են, քան նախատեսում է ՍԵՊԱ-ն»,-ասաց նա։
Նախարարն օրինակ բերեց վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկը։ «Եթե ունենանք, ապա ԵՄ-ի հետ նախատեսված է ՍԵՊԱ-ով։ Կան նաև, որոնք նախատեսված չեն ՍԵՊԱ-ով։ Քննարկում ենք ՍԵՊԱ-ն և ՍԵՊԱ-ից անդին գործիքներ, ունենք քաղաքական կամք՝ խորացնելու հարաբերությունները»,-ասաց նա։
Նախարարը ասեց, որ նոր պայմանագիր չունենք ԵՄ-ի հետ և չենք կնքում։ «Հետևաբար պայմանագրից բխող գործողություններն էլ չեն փոխվի, բայց պայմանագիրը չի սահմանափակում ունենալ հավելյալ ծրագրեր»,-ասաց նա։

Мирзоян: Армения и ЕС в последнее время и сейчас рассматривают свои отношения в позитивном ключе
Армения и ЕС в последнее время и сейчас рассматривают свои отношения в позитивном ключе. Об этом в Национальном Собрании заявил министр иностранных дел Арарат Мирзоян.
"У нас есть основополагающий документ - SEPA (Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС), который уже предопределяет конкретные направления и действия.Сейчас мы обсуждаем вопросы и будут происходить процессы, которые выходят за рамки того, что предусматривает SEPA", - сказал он.
В качестве примера министр привел начало диалога по либерализации визового режима. «Если мы начнем диалог по либерализации визового режима, то это планируется с ЕС через SEPA. Также есть диалоги, которые не предусмотрены SEPA. Мы обсуждаем SEPA и инструменты, выходящие за рамки SEPA, у нас есть политическая воля для углубления отношений», - сказал он.
Министр заявил, что нового договора с ЕС у нас нет и мы его не подпишем. "Следовательно действия, вытекающие из договора, не изменятся, но договор не ограничивает наличие дополнительных программ", - сказал он.