Սպիտակցի Հայկոյի որդին պատրաստվում էր մի խումբ անձանց հետ գրավել ՀՀ կառավարության, Ազգային ժողովի և Ոստիկանության շենքերը. ՔԿ (Տեսանյութ)
22/05/2024 14:44
2024 թվականի մայիսի 21-ին Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանությունից ստացվել է առերևույթ հանցանքի մասին պատշաճ հաղորդում՝ իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստության դեպքի վերաբերյալ:
Հաղորդման առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 43-419-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Իրականացված նախաքննությամբ առերևույթ փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ Հ.Ղ.-ն, լինելով ընդդիմադիր քաղաքական դաշինքի ներկայացուցչի մերձավորը և ունենալով հակաիշխանական հայացքներ, համաձայն չլինելով Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարության կողմից վարվող արտաքին և ներքին քաղաքականության հետ և վերջինիս հետ ունենալով գաղափարական թշնամանք, գիտակցելով, որ ՀՀ Սահմանադրությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին, քննությամբ դեռևս չպարզված անձանց հետ նպատակադրվել է զավթել իշխանությունը, այն է՝ մի խումբ անձանց հետ գրավել ՀՀ կառավարության, ՀՀ ազգային ժողովի և ՀՀ ոստիկանության շենքերը, ինչպես նաև՝ բռնություն գործադրելու միջոցով տիրանալ Ազգային ժողովի և Կառավարության լիազորություններին, նպատակն իրականացնելու համար դիտավորությամբ ստեղծել են պայմաններ, այդ թվում՝ դիտարկել 2024 թվականի մայիսի 26-ին նախատեսվող հանրահավաքին այն իրագործելու հարցը։ Սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքներով, նշված անձը չի կարողացել սկսել հիշյալ գործողությունների կատարումը, քանի որ  նախապատրաստված առանձնապես ծանր հանցագործությունը բացահայտվել է ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողների կողմից:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված՝ Հ.Ղ-ի կողմից հանցանք կատարելու մասին վկայող բավարար փաստերի հիման վրա քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել հսկող դատախազին՝ վերջինիս նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ, որը բավարարվել է:

Следсвенный комитет сообщил о планах сына «Спитакци Айко» с группой лиц захватить здания правительства, парламента и полиции Армении (Видео)
22/05/2024 15:02
СК пояснил предъявленное Грачу Гевондяну обвинение в подготовке захвата власти.
Согласно информации СК, 21 мая из полиции поступило сообщение о подготовке к захвату власти. На основании собщения инициировано уголовное производство по ч.1 статьи 43-419.
«В ходе проведенного предварительного расследования были получены фактические данные о том, что Г.Г. будучи в близких отношениях с представителем оппозиционного политического блока и имея антиправительственные взгляды, не соглашаясь с внешней и внутренней политикой, проводимой руководством Республики Армения, и имея идеологическую вражду с ним, осознавая, что в соответствии с Конституцией Республики Армения власть в Республике Армения принадлежит народу, вместе с не установленными следствием лицами, была поставлена цель захватить власть: с группой лиц захватить здания правительства, парламента и полиции Республики Армения, а также с целью захвата полномочий Национального собрания и правительства путем применения насилия, намеренно создали условия для реализации этой цели, в том числе рассмотрели вопрос о ее реализации на митинге, запланированном на 26 мая 2024 года.
Однако по не зависящим от него обстоятельствам упомянутое лицо не имело возможности приступить к осуществлению указанных действий, поскольку готовившееся особо тяжкое преступление было раскрыто сотрудниками полиции МВД Республики Армения.
На основании полученных в ходе предварительного следствия достаточных фактов, свидетельствующих о совершении Г.Г. преступления, следователь обратился к надзирающему прокурору с ходатайством о возбуждении уголовного дела в отношении последнего, которое было удовлетворено», - сообщили в СК.