ՀԱՊԿ անդամ առնվազն 2 երկիր մասնակցել է մեր դեմ պատերազմի նախապատրաստությանը. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
22/05/2024 17:33
44-օրյա պատերազմի նախապատրաստությանը մասնակցել են մեր դաշնակիցները, այս մասին ԱԺ-ում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ես ՀԱՊԿ առնվազն երկու երկիր գիտեմ, որ մասնակցել է մեր դեմ պատերազմի նախապատրաստությանը, այդ երկրները իմիտացիա են ստեղծել, որ մեզ օգնում են, բայց ես ուզում եմ ասել, որ այդ պատերազմը ԼՂ-ի մասին չի եղել, դա եղել է Հայաստանի չակնկալիքների մասին»,- ասաց նա:
Ըստ Փաշինյանի՝ 44-օրյա պատերազմի նպատակը եղել է Հայաստանի չգոյությունը:
Նա ասաց, որ պատերազմից հետո չակնկալիքը չի արդարացվել, փորձել են 2021 թվականի մայիսին՝ չի ստացվել, փորձել են 2022 թվականի սեպտեմբերին՝ չի ստացվել, փորձել են 2023 թվականի սեպտեմբերին՝ էլի չի ստացվել, մի հատ էլ փորձեցին 2024 թվականի մայիսի 9-ին:

Никол Пашинян: В подготовке войны против нас участвовали как минимум 2 страны-члена ОДКБ (Видео)
Наши союзники участвовали в подготовке 44-дневной войны, об этом заявил в Национальном Собрании премьер-министр Никол Пашинян.
"Я знаю как минимум две страны ОДКБ, которые участвовали в подготовке войны против нас, эти страны создали имитацию того, что помогают нам, но я хочу сказать, что та война была не из-за Нагорного Карабаха, она была о том, чтобы Армения ничего из себя не представляла",- сказал он.
По словам Пашиняна, целью 44-дневной войны было несуществование Армении.
Он сказал, что ожидание после войны не оправдалось, попробовали в мае 2021 года и не получилось, попробовали в сентябре 2022 года и не получилось, попробовали в сентябре 2023 года и снова не получилось, повторная попытка была 9 мая 2024 г.