Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդը (ANIF) կլուծարվի, որոշումն ընդունվեց կառավարության այսօրվա նիստում։
Մինչ այդ, ընկերության կառավարումը կհանձնվի Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին։
Ֆոնդը լուծարելու մասին որոշումը կայացվել է դեռ 2024 թվականի մարտի 14-ին՝ վարչապետի գլխավորությամբ։ Նախագծի հիմնավորման մեջ, սակայն, նշված չէ, թե ինչու են որոշել լուծարել Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդը։
Ընկերությունը ստեղծվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2019 թվականի ապրիլի 18-ի որոշմամբ։ Ընկերության՝ ՀՀ սեփականություն հանդիսացող բոլոր 100 տոկոս բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունը վերապահված էր ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը, հիմա, սակայն,  բաժնետոմսերի կառավարումը կհանձնվի Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության պետական գույքի կառավարման կոմիտեին։

ANIF будет ликвидирован
Фонд государственных интересов Армении (ANIF) будет ликвидирован, решение было принято на сегодняшнем заседании правительства.
До этого времени управление компанией будет передано Комитету по управлению государственным имуществом.
Решение о ликвидации фонда было принято 14 марта 2024 года под председательством премьер-министра. Однако в обосновании проекта не упоминается, почему решили ликвидировать Фонд государственных интересов Армении.
Компания была учреждена правительством Республики Армения 18 апреля 2019 года. Полномочия по управлению всеми 100 % акций ANIF, принадлежащими Республике Армения, закреплены за Министерством экономики Республики Армения, однако теперь полномочия по управлению пакетом акций компании будет передано Комитету по управлению государственным имуществом Министерства территориального управления и инфраструктуры Республики Армения.