Նոր տեխնոլոգիաները՝ վայրի բնության և ֆերմերային տնտեսությունների պահպանման երաշխիք
Ինչպե՞ս ապրել հարուստ կենսաբազմազանություն ունեցող գյուղում, երբ կա վայրի բնությունը պահպանելու և գյուղացիական տնտեսություն զարգացնելու հարց: Վայոց ձորը հարուստ կենսաբազմազանություն ունեցող մարզերից է: Վայրի կենդանիներն այստեղ առավել հաճախ են հայտնվում: Հատկապես Շատին գյուղում ամեն օր արջ տեսնելն օրինաչափություն է դարձել: Բրդոտներն այնքան անկաշկանդ են դարձել, որ օրվա ցանկացած ժամի հայտնվում են գյուղի ցանկացած վայրում: Կենդանու ամեն այցից հետո ֆերմերներն սկսում են հաշվել իրենց տնտեսությանը հասցված վնասի չափը: Բնակիչները առավել զգուշավոր են դարձել, բայց գիտեն՝ պետք է պահպանել բնությունը և չվնասել վայրի կենդանիներին, եթե անգամ տուժում է իրենց տնտեսությունը:
Տարիներ շարունակ Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) տարբեր ծրագրեր են իրականացրել՝ մարդ-վայրի բնություն հակասությունը մեղմելու ուղղությամբ: Թեման արդիական է և կարևոր՝ էկոգյուղերի ցանցի զարգացման տեսանկյունից նաև: Կարևորելով թե՛ բնության պահպանությունը, թե՛ գյուղացիական տնտեսությունների զարգացումը. գործընկեր կազմակերպությունները չորս տարի առաջ «էլեկտրական հովիվների» ներդրման ծրագիր են սկսել:
Նման լուծման անհրաժեշտությունը Վայոց Ձորում վաղուց է ապացուցված: Տեղի ֆերմերները վերջին տարիներին ծուռթաթերի հարձակման հետևանքով թե՛ մեղվափեթակներ, թե՛ խոշոր եղջերավոր կենդանիներ են կորցրել: Ֆերմերային այն տնտեսությունները, որոնք օգտվել են նոր տեխնոլոգիաներով աշխատող, արևային էներգիայով սնուցվող «հովվի» ծառայությունից, հետագա տարիներին արջերի ներխուժման դեպքեր չեն արձանագրել: Նրանց հաջողվել է բերքը պաշտպանել կենդանիներից՝ առանց վերջիններիս վնասելու:
Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) պատրաստվում են «էլեկտրական հովիվների» հերթական խմբաքանակը տրամադրել համայնքներին: Դա կարևոր աջակցություն կլինի ֆերմերներին և կնպաստի վայրի բնության պահպանմանը: Արևային էներգիայով աշխատող ժամանակակից համակարգերը հարմար են տարվա ընթացքում անընդհատ տեղափոխվող մեղվապահների և հեռավոր արոտավայրեր մեկնող ֆերմերների համար: Դրանք հեշտությամբ տեղափոխվում են, ապահովում են լոկալ աշխատանք, թույլ են տալիս ցանկապատել անհրաժեշտ տարածքը և հեռացնել ցանկապատումը 10-15 րոպեի ընթացքում:
2019 թվականից սկսած համակարգերը ներդրվել են 50 տեղանքում. ցանկապատված տարածքի ընդհանուր մակերեսը կազմել է 475.000 քառակուսի մետր:
Էլեկտրական ցանկապատն աշխատում է բարձր լարմամբ, սակայն հոսանքի ցածր ուժով (ամպերաժով): Դրա արդյունքում կենդանիները ֆիզիկապես չեն տուժում, այլ տհաճություն զգալով այլևս չեն մոտենում ցանկապատված տարածքներին:

Новые технологии – на страже дикой природы и фермерских хозяйств
Жизнь в местности, богатой флорой и фауной, где вопрос необходимости развития сельского хозяйства стоит наряду с проблемой охраны дикой природы, непроста. Вайоцдзорский марз – один из особо богатых в плане биоразнообразия регионов Армении. Забредающие на территорию населенных пунктов животные здесь не редкость. Шатин – одно из таких сел. Медведи из близлежащих лесов здесь частые гости в любое время суток. Для местных фермеров подсчет ущерба после каждого подобного визита стал почти ежедневной обязанностью. Жители села стараются быть осторожными и не наносить вреда дикой природе, однако попытки организовать жизнедеятельность села с учетом экологических особенностей местности, несут потенциальные экономические риски.
В течение последних лет Вива-МТС и Фонд охраны дикой природы и культурного наследия (FPWC) реализовали различные проекты, нацеленные на разрешение противостояния между человеком и дикой природой. Эта проблема остается актуальной также в плане развития сети экосел в рамках осуществляемых партнерами проектов. Осознавая важность развития экономики и, в частности, сельскохозяйственной отрасли, с учетом необходимости сохранения естественной среды, четыре года назад партнерские организации запустили проект по внедрению системы «электрических пастухов».
Необходимость подобного решения в Вайоц Дзоре доказана неоднократно. За последние несколько лет пчеловодческие и фермерские хозяйства понесли значительные потери из-за нападения медведей. В хозяйствах, уже испытавших системы «электрических пастухов», новых случаев нападения животных не регистрируется. При этом здоровью косолапых внедренная система вреда не наносит.
Внедрение очередной партии систем «электрических пастухов» в общинах планируется в ближайшем будущем: поддержка Вива-МТС и Фонда охраны дикой природы и культурного наследия важна для фермеров и нацелена как на решение вопроса создания экономических перспектив в регионах, так и на сохранение природного разнообразия местности. Работающие на солнечной энергии современные системы применимы в пчеловодстве, предполагающем периодическое перемещение ульев на новые участки, а также в скотоводстве – при перегоне скота на отдаленные пастбища. Благодаря сравнительно малому весу, системы легко транспортировать, а для их установки и сбора требуется всего 10 – 15 минут.
C 2019 года системы установлены в 50 локациях с общим покрытием огороженной территории площадью в 475.000 квадратных метров.
Система электрического ограждения территории работает при высоком напряжении с низкой силой тока. Благодаря этому животные не получают физических травм, однако неприятные ощущения, вызываемые при соприкосновении с ограждением, заставляют их держаться подальше от ограждений.