Վաշինգտոնը Երևանին աջակցությունն ամրապնդելու համար դիտարկում է ՀՀ «խնդրանքների շարքը»․ Բլինքեն
ԱՄՆ-ն դիտարկում է Հայաստանի «խնդրանքների շարքը»՝ որոշելու, թե ինչ քայլեր կարող է ձեռնարկել Վաշինգտոնը՝ աջակցելու Երևանին: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը։
«Մենք դիտարկում ենք Հայաստանի մի շարք խնդրանքները՝ որոշելու, թե ավելին ինչ կարող ենք անել Հայաստանի հետ մեր աջակցությունն ու համագործակցությունն ամրապնդելու համար», - ասել է նա ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի լսումների ժամանակ՝ չմանրամասնելով, թե ինչ խնդրանքների մասին է խոսքը։
Միաժամանակ Բլինքենը հիշեցրել է, որ ապրիլի սկզբին Բրյուսելում կայացել է իր համատեղ հանդիպումը Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Այս խորհրդակցությունները, ըստ նրա, եղել են հենց այն նպատակով, որպեսզի պարզվի, թե էլ ինչ կարող են անել ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն «Հայաստանին աջակցելու համար»։

Блинкен: Вашингтон рассматривает «серию запросов» Армении для усиления поддержки Еревана
Соединенные Штаты рассматривают "серию запросов" Армении, определяя, какие шаги Вашингтон может сделать в целях укрепления поддержки Еревана. С таким заявлением выступил в среду госсекретарь США Энтони Блинкен.
"Мы рассматриваем серию запросов со стороны Армении, чтобы определить, что еще можем сделать для укрепления нашей поддержки Армении и сотрудничества с нею", - сказал Блинкен на слушаниях в комитете по иностранным делам Палаты представителей Конгресса США, не вдаваясь ни в какие детали.
При этом Блинкен напомнил, что в начале апреля в Брюсселе состоялась его совместная встреча с главой Еврокомиссии Урсулой фон дер Ляйен и премьер-министром Армении Николом Пашиняном. Эти консультации, по версии главы внешнеполитического ведомства, были проведены именно для того, чтобы выяснить, что еще США и ЕС "могут сделать, чтобы поддержать Армению". "И мы будем двигаться вперед в ряде различных областей", - пообещал Блинкен, не излагая никакой конкретики.