ԱԱԾ-ն մեկնաբանել է ՌԴ-ից հարյուրավոր քրեական տարրեր ներմուծելու մասին հայտարարությունը
Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը Sputnik Արմենիայի խնդրանքով մեկնաբանել է «Ազատ քաղաքացի» ՀԿ–ի նախագահ Հովսեփ Խուրշուդյանի` ՌԴ–ից քրեական տարրերի ներմուծելու մասին հայտարարությունը։
Խուրշուդյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել էր, թե վերջին 1-2 ամիսների ընթացքում Սոչիներից, Աբխազիայից, Կրասնոդարից ու Մոսկվայից հարյուրավոր, իսկ գուցե հազարավոր քրեական տարրեր են ներմուծվել Հայաստան։
ԱԱԾ-ից պատասխանել են, որ իրենց գործունեությունն իրականացնում են օրենսդրությամբ վերապահված գործառույթների շրջանակում:
«Միաժամանակ պարզաբանում ենք, որ կատարված կամ նախապատրաստվող հանցանքի վերաբերյալ կոնկրետ փաստական տվյալներ ունենալու դեպքում կարող եք ներկայացնել առերևույթ հանցանքի մասին պատշաճ հաղորդում»,-ասված է ԱԱԾ պատասխանում:
Նշենք, որ Խուրշուդյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել էր նաև, թե «ճշտված տեղեկություններով»` մոսկվահայ մի մեծահարուստ ֆինանսավորել է մի խումբ ռուս տրանսգենդեր կանանց ուղևորությունը Երևան, որպեսզի սադրանք կազմակերպեն։
Ավելի վաղ ՀՀ քննչական կոմիտեն Sputnik Արմենիայի հարցմանն ի պատասխան հայտնել էր, որ շարունակում է հետաքննել Հայաստանում 12 հազար «վագներականների» մասին լուրերը։
Հիշեցնենք` Հայաստանում բողոքի ակցիաներ սկսվեցին, երբ ապրիլի 19-ին հայտնի դարձավ, որ Երևանն ու Բաքուն պայմանավորվել են սահմանազատումը սկսել Տավուշից: «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման անդամներն ու նրանց կողմնակիցները մայիսի 4-ին որոշեցին Կիրանց գյուղից երթով գալ Երևան։ Մայիսի 9-ին նրանք հասան մայրաքաղաք։ Այդ օրը Հանրապետության հրապարակում հանրահավաք տեղի ունեցավ, և շարժման առաջնորդ Բագրատ սրբազանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին մեկ ժամ ժամանակ տվեց հրաժարականի համար, ինչը տեղի չունեցավ։ Դրանից հետո նա կոչ արեց մայիսի 10-ից անհնազանդության խաղաղ ակցիաներ սկսել ամբողջ հանրապետությունում։

СНБ Армении прокомментировало слова Хуршудяна о "сотнях криминальных элементов из РФ"
Служба национальной безопасности Армении ответила на заявления главы общественной организации "Свободный гражданин" Овсепа Хуршудяна о массовом перемещении криминальных элементов из России в Армению.
Ранее Хуршудян заявил в эфире Общественного телевидения, что в последние 1-2 месяца "сотни, а возможно тысячи криминальных элементов" прибыли в Армению из Сочи, Абхазии, Краснодара и Москвы для участия в митингах и провокациях.
В ответ на запрос Sputnik Армения Служба национальной безопасности Армении подчеркнула, что работает в рамках установленных законом полномочий.
"Одновременно разъясняем, что при наличии конкретных данных о совершенном или готовящемся преступлении следует подать соответствующее заявление", - говорится в комментарии ведомства.
Отметим, что позже Хуршудян утверждал, что, "по проверенным данным", один из состоятельных армян из Москвы профинансировал отправку группы трансгендеров в Ереван для организации провокаций.
Ранее в СК Армении сообщили Sputnik Армения, что продолжают следствие относительно заявлений о присутствии 12 тысяч бойцов ЧВК "Вагнер" в стране.
Напомним, протестные акции в Армении начались после того, как 19 апреля стало известно, что Ереван и Баку договорились начать делимитацию с Тавуша. Возглавив шествие из Тавуша в Ереван, 9 мая глава Тавушской епархии Армянской Апостольской Церкви, архиепископ Баграт Галстанян призвал премьер-министра подать в отставку. Требование об отставке осталось безответным, после чего Галстанян объявил о начале акций неповиновения.