Սահմանազատման արդյունքում «Ղազախի շրջանի 4 գյուղերը վերադարձվել են Ադրբեջանին»․ Շահին Մուստաֆաև
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման աշխատանքների արդյունքում որոշվել է 12,7 կմ երկարությամբ սահմանագիծը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևը։
Նրա խոսքով՝ սահմանազատման արդյունքում «Ադրբեջանի Ղազախի շրջանի 4 գյուղերի՝ Բաղանիս Այրում, Աշաղը Ասկիպարա, Խեյրումլի և Կըզըլ Հաջիլի տարածքները (6,5 կմ քառակուսի) վերադարձվել են Ադրբեջանին»։
«Այդ հատվածներն այսօրվանից անցել են ադրբեջանցի սահմանապահների վերահսկողությանը»,- նշել է Մուստաֆաևը։
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունն հաղորդել է, որ այսօրվանից Հայաստանի սահմանապահ զորքերը պաշտոնապես ստանձնում են Հայաստանի պետական սահմանի Տավուշի մարզի Բերքաբեր Ոսկեպար և Բաղանիս բնակավայրերի հատվածների պահպանությունը։
Պետական սահմանի Կիրանց բնակավայրի 5,8 կմ հատվածի պահպանությունը, մինչև 2024 թվականի հուլիսի 24-ը, կիրականացվի անցումային սխեմայով:

Шахин Мустафаев: В результате делимитации «4 села Газахского района были возвращены Азербайджану»
В результате делимитационных работ между Арменией и Азербайджаном была определена линия границы протяженностью 12,7 км, заявил вице-премьер Азербайджана Шахин Мустафаев.
По его словам, в результате делимитации границы «4 села Газахского района Азербайджана: Баганис Айрым, Ашагы Аскипара, Хейрымлы и Гызылгаджилы были возвращены Азербайджану».
«Сегодня под контроль Государственной пограничной службы Азербайджана перешли территории указанных сел»,- отметил  Мустафаев.
Служба национальной безопасности Республики Армения сообщила, что с сегодняшнего дня пограничные войска Армении официально возлагают на себя охрану некоторых участков населенных пунктов Беркабер Воскепар и Баганис Тавушской области государственной границы Армении.
Охрана 5,8-километрового участка государственной границы поселка Киранц до 24 июля 2024 года будет осуществляться по переходной схеме.