ԵՄ կողմից շենգենյան վիզաների վճարի չափի հնարավոր փոփոխությունը չի տարածվելու ՀՀ քաղաքացիների վրա. ԱԳՆ
ԱԳՆ-ն հաղորդագրություն է տարածել, որտեղ նշված է.
«Հաշվի առնելով շենգենյան վիզաների վճարի չափի փոփոխման վերաբերյալ մամուլում շրջանառվող որոշ տեղեկություններ՝ հայտնում ենք.
ՀՀ քաղաքացիների համար շենգենյան վիզաների վճարի չափը սահմանված է «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև վիզաների տրամադրումը դյուրացնելու մասին» 2012թ. դեկտեմբերի 17-ին կնքված համաձայնագրով:
Հետևաբար ԵՄ կողմից շենգենյան վիզաների վճարի չափի հնարավոր փոփոխությունը չի տարածվելու ՀՀ քաղաքացիների վրա։
Հիշեցնենք, որ համաձայն նշյալ համաձայնագրի՝ վիզայի դիմումների հետ կապված ձևակերպումների համար վճարը կազմում է 35 եվրո, իսկ եթե վիզայի տրամադրումն իրականացվում է արտաքին ծառայություն մատուցողի հետ (վիզա կենտրոններ), ապա տվյալ ծառայության վճարը չպետք է գերազանցի 30 եվրոն»։

МИД: Возможное повышение цен на шенгенские визы от ЕС не будет распространяться на граждан Армении
«Принимая во внимание некоторую информацию, циркулирующую в СМИ об изменении визового сбора за шенгенскую визу, сообщаем вам.
Визовый сбор за шенгенскую визу для граждан Армении определен соглашением «Об упрощении визового режима между Республикой Армения и Европейским Союзом», подписанным 17 декабря 2012 года.
Следовательно, возможное изменение Евросоюзом размера сборов за шенгенскую визу не  не будет распространяться на граждан Армении.
Напомним, что согласно упомянутому соглашению стоимость шенгенской визы для стран с соглашениями об упрощении визового режима останется неизменной и составит 35 евро. А если дополнительный сервисный сбор взимается внешним поставщиком услуг (визовыми центрами), то плата за эту услугу не должна превышать 30 евро.