Ամբողջությամբ քանդվել է Սանահին կայարանը Ալավերդիին կապող կամուրջը, նախնական տվյալներով կա 1 զոհ. Մանրամասներ՝ Դեբեդի վարարումից
26/05/2024 10:08
ՆԳՆ ՓԾ ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնում և Լոռու մարզային ճգնաժամային կառավարման կենտրոնում 2024 թվականի մայիսի 26-ին ժամը 00։40-ից բազմաթիվ ահազանգեր են ստացվել է Դեբեդ գետի վարարման հետևանքով առաջացած դեպքերի վերաբերյալ։
Դեբեդ գետի վարարման հետևանքով Մ6 ավտոճանապարհի Վանաձոր-Ալավերդի հատվածի 31-րդ կմ-ը հեղեղվել է և մոտ 50 մ երկարությամբ հատվածը փլուզվել, Այրում կայարան Երկաթուղային փողոցում ջրալցվել են մի շարք տներ, Շնող գյուղից դեպի Թեղուտ հատվածում «Օպել» մակնիշի ավտոմեքենան ընկել է գետը (նախնական տվյալներով կա 1 զոհ), Այրում-Ալավերդի ավտոճանապարհին արգելափակվել է 1 բեռնատար (ամբողջությամբ ջրի մեջ, խցիկի վրա 2 քաղաքացի), Ալավերդի քաղաքում կան ջրալցված տներ և անասնագոմեր:
Նախնական տվյալներով 1 տարեց քաղաքացի ընկել է գետը, որոնողափրկարարական աշխատանքները շարունակվում են։
08։00-ի դրությամբ՝
Ալավերդի համայնքի Քարկոփ բնակավայրի ճանապարհին՝ Դեբեդ գետի վրա գտնվող կամուրջը քանդվել է։ Բնակավայրը ջրածածկված է։
Ախթալա բնակավայրի ճանապարհին՝ Դեբեդ գետի վրա գտնվող կամուրջը ջրածածկված է, հնարավոր է լինեն քանդված հատվածներ, երկաթգիծի վրա նշմարվում են նստվածքային տեղամասեր և տապալված սյուներ։
Ալավերդի քաղաքի Մ6-ճանապարհին, Թումանյան փողոցում, Սանահին թաղամաս տանող ճանապարհին և Մ6 ճանապարհի գերեզմանների հատվածում ճանապարհը ամբողջությամբ ջրածածկված է, նկատելի են ամբողջական փլուզված տեղամասեր։ Ամբողջությամբ քանդվել է Սանահին կայարանը Ալավերդի քաղաքին կապող կամուրջը։
Շնող-Թեղուտ հատվածում գետի վարարման հետևանքով ճանապարհն ամբողջությամբ քանդվել է։
Նախնական տվյալներով Մ6-Թեղուտ հատվածում գետում առկա է ավտոմեքենա որում կա քաղաքացի։
Փամբակ համայնքում՝ Մ6-ճանապարհի Քոբայր-Ձորագետ ավան հատվածում, ճանապարհը ամբողջությամբ փլուզվել է մի քանի հատվածներում։ Տվյալ հատվածում 3 ավտոմեքենա արգելափակված է։
Ձորագետ ավանի 70 բնակիչ տարհանվել են անվտանգ տարածք։
ՆԳՆ փրկարար ծառայության ստորաբաժանումերը սպասարկում են բոլոր դեպքերը․ ներգրավվել են Լոռու մարզային փրկարարական վարչության հրշեջ-փրակարական ջոկատներից 7 մարտական հաշվարկ, 2 օպերատիվ խումբ և Տավուշի մարզային փրկարարական վարչության հրշեջ-փրակարական ջոկատներից 2 մարտական հաշվարկ և 1 օպերատիվ խումբ։

Полностью разрушен мост, соединяющий станцию Санаин с Алаверди: есть один погибший: Подробности паводка на реке Дебед
Министерство внутренних дел Армении выступило с сообщением в связи с событиями, произошедшими вследствие паводка на реке Дебед. Отмечается, что в национальный центр кризисного управления и Лорийский областного центр кризисного управления СС МВД 26 мая 2024 года, с 00:40 начали поступать многочисленные сигналы о событиях, произошедших вследствие паводка на реке Дебед.
Вследствие паводка подтопило 31-й км участка автодороги Ванадзор-Алаверди, обрушился участок протяженностью примерно 50 м, на улице у станции Айрум подтопило ряд домов, на дороге от села Шнох в направлении Техута сорвался в реку автомобиль марки «Opel» (по предварительным данным, есть один погибший), на автодороге Айрум-Алаверди застрял один большегруз (его полностью подтопило, в кабине двое граждан), в городе Алаверди есть подтопленные дома и хлевы. По предварительным данным, один пожилой человек упал в реку, поисково-спасательные работы продолжаются.
По положению на 08:00 на участке поселка Каркоп общины Алаверди, на реке Дебед обрушился мост. Поселок подтопило.
На участке поселка Ахтала на реке Дебед подтопило мост, возможно, есть разрушенные участки, на железной дороге есть участки сели, рухнувшие столбы.
На дороге М-6, в городе Алаверди, на улице Туманяна, на дороге, ведущей к кварталу Санаин, и в районе кладбищ дорога полностью подтоплена, наблюдаются обрушения. Вследствие паводка на реке на участке Шнох-Техут дорога полностью разрушена.
По предварительным данным, на участке М6-Техут в реке есть автомобиль с человеком внутри. В общине Памбак, на участке Кобайр-Дзорагет дороги М-6 дорога полностью обрушилась на нескольких участках. Застряло три автомобиля.
70 жителей поселка Дзорагет эвакуированы на безопасную территорию. Подразделения спасательной службы МВД Армении обслуживают все упомянутые случаи. Привлечено 7 боевых расчетов, 2 оперативные группы пожарно-спасательных отрядов Лорийского областного спасательного управления, 2 боевых расчета и 1 оперативная группа пожарно-спасательных отрядов Тавушского областного спасательного управления.