Պատասխանատավության ենթարկել նման խախտումներ թույլ տված ոստիկանության աշխատակիցներին. Հայտարարություն
28/05/2024 16:09
Հասարակական մի քանի կազմակերպություններ ոստիկանության երեկվա գործողությունների վերաբերյալ հանդես են եկել հայտարարությամբ, որտեղ ասված է.
«2024թ մայիսի 27-ին բողոքի ակցիաների ժամանակ ՀՀ ոստիկանության ծառայողների կողմից հասարակական կարգի պահպանմանն ուղղված գործողություններն ուղեկցվել են մասնակիցներին զանգվածային բերման ենթարկելով, որոշ մասնակիցների նկատմամբ բռնություններով, միջոցների ոչ իրավաչափ կիրառման դեպքերով։ ՀՅԴ կուսակցության գրասենյակի մոտ բռնություններ են կիրառվել նաև ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորի նկատմամբ։
Հայտնի չէ՝ ինչ հիմնավորմամբ են ոստիկանության հատուկ ծառայության աշխատակիցները հայտնվել կուսակցության գրասենյակի մոտ, ինչ նպատակով և հասարակական կարգի պահպանման ինչ նկատառումներով, բայց հստակ է, որ ՀՀ ՆԳՆ-ն պարտավոր է բացատրել և հիմնավորել ոստիկանության մեծաքանակ աշխատակիցների այդտեղ գտնվելու և գործողություններ իրականացնելու նպատակները։
Վերստին, ինչպես նախկինում ենք արձանագրել,  իրավապահ մարմինների աշխատակիցների  արդեն սովորական դարձած վարքագիծը չի փոխվում․ շարունակվում են ոչ իրավաչափ և ոչ համաչափ ուժի կիրառման դեպքերը, ապօրինի բերման ենթարկելու և ազատության իրավունքի խախտումները  հավաքների ազատության իրավունքի իրացման ժամանակ։ Ոստիկանության կողմից նման մեթոդների կիրառումը երկար ժամանակ համակարգի ներսում անպատժելիության քաղաքականության արդյունք է, որի հետևանքով բռնի ուժի կիրառումը դարձել է ոստիկանության հիմնական գործիքը։
Հավաքների ազատության իրավունքը և կարծիքի արտահայտման ազատության իրավունքը դասվում են մարդու հիմնարար իրավունքների շարքին: Յուրաքանչյուր ոք օրենքի սահմաններում ունի խաղաղ հավաքներ կազմակերպելու և դրանց մասնակցելու իրավունք, որոնք ժողովրդավարության անբաժանելի բաղադրիչներն են: Յուրաքանչյուր քաղաքացի իրավունք ունի խաղաղ՝ ոչ բռնի միջոցներով հայտնելու իր դիրքորոշումը՝ առանց ոստիկանական բռնություններից վախի։ Ցուցարարների կողմից հասարակական կարգի խախտման, ոչ պատշաճ և նույնիսկ սադրիչ գործողությունների դիմաց ոստիկանությունը լիազորված է գործել բացառապես օրենքի շրջանակներում։ Սրա նպատակն է հավաքից հեռացնել կոնկրետ անձանց և ապահովել հավաքի խաղաղ ընթացքը։ Ցուցարարների կողմից ոչ պատշաճ վարքը չի կարող որևէ կերպ արդարացնել ոստիկանության ծառայողների անօրինական գործողությունները։
Դատապարտում ենք իրավապահ մարմինների բռնարարքների յուրաքանչյուր դեպք, յուրաքանչյուր դրսևորում և պահանջում ենք ՀՀ իրավապահ մարմինների աշխատակիցներին գործել բացառապես օրինականության շրջանակներում, մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի և ժողովրդավարական պետությունում  հասարակական կարգի պահպանման սկզբունքներին համապատասխան։
Վերահաստատելով ոստիկանության համակարգում արմատական բարեփոխումներ իրականացնելու վերաբերյալ մեր նախկին պնդումները՝ պահանջում ենք․
ՀՀ Գլխավոր դատախազությունից և ՀՀ քննչական կոմիտեից մարդու իրավունքների խախտման, մարդկային արժանապատվությունը նսեմացնող, խոշտանգման և վատ վերաբերմունքի  յուրաքանչյուր առերևույթ դեպքով իրականացնել անկախ և արդյունավետ քննություն և պատասխանատավության ենթարկել նման խախտումներ թույլ տված ոստիկանության աշխատակիցներին։ Անհրաժեշտ է ապահովել քննության թափանցիկությունը և հանրությանը պատշաճ իրազեկել ձեռնարկվող քայլերի մասին՝ բացառելու անպատժելիության ընկալումը հասարակության շրջանում։
ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունից հարգել խաղաղ ցույցի մասնակիցների իրավունքները, զերծ մնալ բռնություններից, անհամաչափ ուժի գործադրումից և նրանց արժանապատվությունը նվաստացնող այլ գործողություններից, ապահովել ցանկացած խաղաղ բնույթ ունեցող հավաքի ընթացքը։ Նախարարությունը պարտավոր է ոստիկանության շարքերից անհապաղ հեռացնել այն ծառայողներին, որոնք չեն համապատասխանում այս չափանիշներին։
Հասարակական, քաղաքական առճակատման պայմաններում իրավիճակի հետագա լարվածության կանխման միջոց կարող է հանդիսանալ միմիայն իրավունքի գերակայության սկզբունքի, օրենքի առջև բոլորի հավասար պատասխանատվության սկզբունքի լիարժեք ապահովումը, ոչ թե մարդու իրավունքները  խախտող գործողությունները, որոնք հանգեցնում են լարվածության, ատելության խոսույթի տարածման։
Ժողովրդավարական պետության չափանիշներին համապատասխան ոստիկանություն ունենալու հարցը մնում է օրակարգում առաջնային»։

Привлечь к ответственности сотрудников полиции за подобные нарушения — Заявление
Несколько неправительственных организаций выступили с заявлением по поводу вчерашних действий полиции, в котором говорится:
«В ходе акций протеста 27 мая 2024 года действия сотрудников полиции Республики Армения по охране общественного порядка сопровождались массовыми задержаниями участников, насилием в отношении некоторых участников, случаями незаконного применения полицией мер. Возле офиса партии АРФД также было применено насилие в отношении депутата НС Республики Армения.
Неизвестно, на каком основании сотрудники специального назначения полиции появились возле офиса партии, с какой целью и по каким соображениям охраны общественного порядка, но ясно, что МВД Республики Армения обязано объяснить и обосновать цели присутствия большого количества сотрудников полиции и проведения операций там.
Опять же, как мы уже ранее фиксировали, поведение правоохранителей, ставшее уже привычным, не меняется: продолжаются случаи незаконного и непропорционального применения силы, незаконного задержания и нарушений права на свободу при реализации права на свободу мирных собраний. Использование полицией подобных методов является результатом многолетней политики безнаказанности внутри системы, в результате которой применение грубой силы стало основным инструментом полиции.
Право на свободу мирных собраний и право на свободу выражения мнения относятся к числу основных прав человека. Каждый имеет право организовывать и участвовать в мирных собраниях в пределах закона, которые являются основными компонентами демократии. Каждый гражданин имеет право выражать свою позицию мирными, ненасильственными методами, не опасаясь насилия со стороны полиции. Полиция уполномочена действовать исключительно в рамках закона в ответ на нарушение общественного порядка, неправомерные и даже провокационные действия со стороны демонстрантов. Целью этого является удаление конкретных лиц с места собрания и обеспечение мирного течения собрания. Неадекватное поведение протестующих никоим образом не может оправдать незаконные действия сотрудников полиции.
Мы осуждаем каждый случай, каждое проявление насилия со стороны правоохранительных органов и требуем от сотрудников правоохранительных органов РА действовать исключительно в рамках законности, в соответствии с принципами уважения прав человека и поддержания общественного порядка в демократическом государстве.
Подтверждая наши предыдущие требования о проведении радикальных реформ в полицейской системе, мы требуем:
От Генеральной прокуратуры Республики Армения и Следственного комитета Республики Армения провести независимое и эффективное расследование каждого очевидного случая нарушения прав человека, унижения человеческого достоинства, пыток и жестокого обращения и привлечь к ответственности сотрудников полиции, совершивших подобные нарушения. Необходимо обеспечить прозрачность расследования и надлежащим образом информировать общественность о предпринимаемых шагах, чтобы исключить ощущение безнаказанности среди общественности.
МВД Республики Армения уважать права участников мирных демонстраций, воздерживаться от насилия, применения несоразмерной силы и других действий, унижающих их достоинство, обеспечивать ход любого мирного собрания. Министерство обязано немедленно увольнять сотрудников полиции, не соответствующих этим стандартам.
В условиях социально-политического противостояния единственным способом предотвратить дальнейшее обострение ситуации может стать полное обеспечение принципа верховенства права, принципа равной ответственности всех перед законом, а не действий, нарушающих права человека, что приводит к распространению напряженности и разжиганию ненависти.
Вопрос о наличии полиции в соответствии со стандартами демократического государства остается на повестке дня».