Մենք անցնում ենք փշերի ու որոգայթների, ծանր ու դժվար որոշումների, հիասթափությունների ու չհասկացվածության միջով ու հասնելու ենք մեր ավետյաց երկրին. Փաշինյանի ուղերձը՝ Սարդարապատից (Տեսանյութ)
28/05/2024 15:29
Առաջին Հանրապետությունը որքան էլ երազած էր՝ երկար կյանք չունեցավ, ընդամենը երկու տարի. այսօր Սարդարապատի հուշահամալիրում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Դրա պատճառներից մեկը թերևս այն էր, որ երբ ասում ենք հայ ժոովրդի երազանք՝ հաճախ նկատի ենք ունենում իրենց վերնախավ համարող խմբերի երազանքները, երբ ասում ենք ժողովրդի իշխանություն, հաճախ նկատի ենք ունենում իրենց վերնախավ համարող խմբերի իշխանություն, և երբեմն ժողովրդին կառավարվող և թելադրվող զանգվածի դեր է վերապահվում՝ հնազանդ, հպատակի դերակատարում։ Բայց հանրապետությունը ժողովրդի մասին է։ Պետական միավորումն է, որ ստեղծվում է ներքևից՝ քաղաքացուց»,-ասաց Փաշինյանը։
Ըստ Փաշինյանի՝ ՀՀ-ն մարդու պետություն է և պետք է ծառայի մարդուն։
«Բայց սա մի նպատակ է, որ հեշտ չի տրվում, այն անցնում է փշերի ու որոգայթների, ծանր ու դժվար որոշումների, հիասթափությունների ու չհասկացվածության միջով, բայց դա ուղիղ ճանապարհ է, և մենք անցնում ենք այդ ճանապարհը ու մենք հասնելու ենք մեր ավետյաց երկրին, մեր ավետյաց հանրապետությանը»,-ասաց Փաշինյանը։

Мы проходим через тернии и западни, трудные и тяжелые решения, разочарования и непонятость и достигнем нашей земли обетованной: Послание Пашиняна из Сардарапата
28/05/2024 15:51
Первая Республика, как бы о ней ни мечтали, просуществовала недолго, всего два года. Об этом заявил сегодня премьер-министр Никол Пашинян в мемориальном комплексе "Сардарапат".
«Одной из причин этого, возможно, было то, что когда мы говорим о мечте армянского народа, мы часто имеем в виду мечты групп, считающих себя элитой, когда мы говорим о власти народа, мы часто имеем в виду власть групп, которые считают себя элитой, а иногда народу отводится роль управляемой и диктуемой массы: роль послушной, покорной. Но республика – она о народе. Это государственный союз, который создается снизу, из граждан", - сказал Пашинян.
По словам Пашиняна, Республика Армения является государством человека и должна служить человеку.
«Но это цель, которая не дается легко, она проходит через тернии и западни, трудные и тяжелые решения, разочарования  непонятость, но это прямой путь, и мы проходим этот путь и достигаем нашей земли обетованной, нашей обетованной республики", - сказал Пашинян.
Затем прозвучал Государственный гимн Республики Армения и начался торжественный марш.
Премьер-министр вместе с президентом Республики Армения и председателем НС возложили цветы к увековечивающему память героев Сардарапатской битвы памятнику.