ՌԴ-ում հայտարարել են, որ Մոսկվան շահագրգռված է Հայաստանում կայուն իրավիճակով
Ռուսաստանի Դաշնության Խորհրդի միջազգային կոմիտեի ղեկավարի առաջին տեղակալ Վլադիմիր Ջաբարովը հայտարարել է, որ Մոսկվան շահագրգռված է Հայաստանում կայուն իրավիճակով։
Այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի-ն՝ մեջբերելով ՌԴ պաշտոնյայի խոսքերը։
Ջաբարովը նաև հավելել է, որ Մոսկվան աշխատելու է Հայաստանում գործող ցանկացած իշխանության հետ։
«Գլխավորն այն է, որ այնտեղ (խմբ․ Հայաստանում) ոչ մի մարդկային զոհ չլինի»,- ասել է նա։
Ըստ Ջաբարովի՝ Ռուսաստանն ուշադրությամբ հետևում է իրավիճակին, քանի որ Հայաստանը հանդիսանում է ՌԴ-ի գործընկերը՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում (ՀԱՊԿ), թեև վերջին շրջանում Երևանում ավելի ու ավելի են խոսում կառույցից դուրս գալու մասին։
«Բացի այդ, այն Եվրասիական տնտեսական միության անդամ է։ Առայժմ մենք տեսնում ենք, որ Փաշինյանը պահպանել է իշխանությունը և՛ ընտրություններից հետո, և՛ ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմից հետո: Նա բավականին ամուր դիրքեր ունի»,- ասել է պաշտոնյան։
Վլադիմիր Ջաբարովը նաև ընդգծել է, որ Ռուսաստանը միշտ հայտարարում է, որ Հայաստանի բնական դաշնակիցն է և հույս ունի, որ այդպես էլ կմնա ապագայում։
«Մեզ իրարից բաժանելու ցանկացած փորձ ամենասարսափելի հետևանքները կունենա հենց Հայաստանի համար, քանի որ հայերն ավելի հավատարիմ դաշնակից չունեն, քան Ռուսաստանն է»,- եզրափակել է Ջաբարովը։

В России заявили, что Москва заинтересована в стабильной ситуации в Армении
Первый замглавы международного комитета Совфеда Владимир Джабаров заявил, что в России заинтересованы в стабильной ситуации в Армении. Об этом сообщает РИА Новости.
Владимир Джабаров также заявил, что  РФ будет работать с любой властью в республике.
По словам Джабарова, в России внимательно наблюдают за ситуацией, потому что Армения — "наш партнер по ОДКБ, хотя они в последнее время все чаще говорят о выходе из этой структуры".
«Кроме того, это член Евразийского экономического союза. Пока мы видим, что Пашинян сохранил власть и после выборов, и после второй карабахской войны. У него достаточно прочные позиции», - написал он.
Сенатор подчеркнул, что Россия всегда говорит, что мы — естественные союзники Армении и надеемся, что останемся ими и в будущем.
"Любые попытки нас столкнуть будут иметь самые тяжелые последствия для самой Армении, потому что более верного союзника, чем Россия, у армян нет", - заключил он.