Փաստն արձանագրենք, որ այստեղ չի, միգուցե դրսից թելադրել են՝ Սարդարապատ չգնաս. Բագրատ Սրբազանը՝ Փաշինյանի մասին (Տեսանյութ)
28/05/2024 10:11
Փաստն արձանագրենք, որ նա այստեղ չի, անցնենք առաջ. Սարդարապատում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Բագրատ Սրբազանը՝ նկատի ունենալով, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեռևս չի այցելել հերոսմարտի հուշահամալիր, ինչպես ամեն տարի է եղել։
«Ինձ հետաքրքիր չի, մենք եկել ենք, ուխտագնացություն է մեզ համար»,-ասաց նա։
Հարցին, թե Փաշինյանը չի նշել իր այցի մասին, ինչո՞վ պայմանավորված կլինի՝ Սրբազանը պատասխանեց. «Երկու պատճառ կա, որ նա այլևս որևէ կապ չունի մեր երկրի հետ, խորհրդանիշների հետ, արդեն վերջարկել է իրական և պատմական Հայաստանի աբսուրդը, սա երևի պատմական Հայաստանն է, իրականի հետ կապ չունի»։ Նա հավելեց, թե երկրորդ պատճառը, գուցե, այն է, որ միգուցե դրսից թելադրել են, որ չգա։
«Այս սահմանից հետո երկիր կա»,-ասաց նա՝ Թուրքիային մատնացույց անելով։
Դիտարկմանը, թե չի եկել, գուցե սադրանքների՞ց խուսափելու համար՝ Բագրատ Սրբազանն արձագանքեց. «Մենք երբևէ որևէ մեկին սադրե՞լ ենք ինչ-որ բան, եկել ենք ուխտագնացության»։

Зафиксируем тот факт, что его здесь нет, может, ему со стороны подсказали не ехать в Сардарапат: Баграт Србазан о Пашиняне
28/05/2024 10:32
Зафиксируем тот факт, что его здесь нет, продвинемся дальше, отметил в беседе с журналистами в Сардарапате Баграт Србазан, имея в виду, что премьер-министр Никол Пашинян еще не посетил мемориалный комплекс героической битвы, как он делал это каждый год.
"Мне это не интересно, мы приехали, для нас это паломничество", - сказал он.
На вопрос, почему Пашинян не упомянул о своем визите, архиепископ ответил: «Есть две причины, почему он больше не имеет ничего общего с нашей страной, с символами, он уже положил конец абсурду реальной и исторической Армении, это, наверное, историческая Армения, к реальной она не имеет никакого отношения». Он добавил, что вторая причина, может быть, в том, что, может быть, ему подсказали не приходить со стороны.
«За этой границей есть страна», — сказал он, указывая на Турцию.
На замечание, что он не приехал, возможно, во избежание провокаций? Баграт Србазан ответил: «Мы когда-нибудь кого-нибудь провоцировали? Мы приехали совершить паломничество».