Կոչ ենք անում համայն հայությանը շարունակելու պայքարը՝ հայրենիք, պատիվ ու սրբություն չունեցող աղետաբեր վարչախմբի դեմ
29/05/2024 18:47
ՀՅԴ Բյուրոյի հայտարարությունը․
«Վերջին օրերին ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների դրսևորած աննախադեպ լկտի պահվածքը, ապօրինություններն ու բռնությունները ուղղակիորեն վկայում են պետական մակարդակով իրականացվող ահաբեկչության մասին։ Աներկբա է, որ Հայաստանում ոտնահարված են ժողովրդավարությունն ու մարդու իրավունքները։
Նախօրեին ՀՅԴ Հայստանի Գերագույն մարմնի գրասենյակի և մի խումբ դաշնակցականների, ներառյալ ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի նախագահ, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Աշոտ Սիմոնյանի վրա կատարված հարձակումից, սադրիչ ու խուլիգանական գործողություններից հետո երեկ ականատեսը եղանք ոստիկանական անօրինակ և խայտառակ վարքագծի նոր դրսևորման։
Հանրապետության օրվա առիթով Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ու Մայր Աթոռի միաբանների Սարդարապատի հուշահամալիր այցի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանի և իր վարչակարգի անվտանգության ծառայողների ու ոստիկանության հարուցած արգելքներն ու նողկալի պահվածքով ուղեկցված միջադեպը մեծագույն վիրավորանք են ոչ միայն Վեհափառի և եկեղեցու, այլև հավատավոր ողջ հայ ժողովրդի նկատմամբ։
Խուլիգանական բնույթի ոստիկանական ապօրինությունները չեն կարող հակազդեցության չարժանանալ և անհետևանք մնալ։ Խիստ կարևոր է հանրային հստակ և հրապարակային վերաբերմունքը այս անպատկառ վարքագծի նկատմամբ։ Խայտառակ այս բեմականացման բոլոր դերակատարները պետք է գիտակցեն, որ ոչ մի ապօրինություն անպատիժ չի մնալու և բոլոր մեղավորները, ըստ օրենքի, ենթարկվելու են խիստ պատասխանատվության։
Կոչ ենք անում համայն հայությանը շարունակելու պայքարը՝ հայրենիք, պատիվ ու սրբություն չունեցող աղետաբեր վարչախմբի դեմ։

АРФД: Призываем армян во всем мире продолжать борьбу против катастрофического режима, не признающего Родины, чести и святынь
29/05/2024 23:46
Заявление бюро АРФ «Дашнакцутюн»:
«Беспрецедентно циничное поведение, беззакония и насилие, проявленные в последние дни различными подразделениями полиции, являются прямым свидетельством терроризма, осуществляемого на государственном уровне.
Нельзя отрицать, что в Армении нарушаются демократия и права человека.
Вчера, после нападения на офис Верховного органа АРФД Армении и группы союзников, в том числе председателя Верховного органа АРФД Армении, депутата Ашота Симоняна, а также провокационных и хулиганских действий, мы стали свидетелями нового проявления незаконного и постыдного поведения полиции.
Препятствование Николом Пашиняном и служащими безопасности его режима, а также полиции визиту в мемориальный комплекс Сардарапат Католикоса Всех армян Гарегина Второго и монахов Первопрестольного Святого Эчмиадзина, и инцидент, сопровождавшееся отвратительным поведением, являются величайшим оскорблением не только Его Святейшества и церкви, но и всего верующего армянского народа.
Полицейские беззакония хулиганского характера не могут не удостоиться противодействия и остаться без последствий. Крайне важно четкое общественное и публичное отношение к этому наглому поведению. Все актеры этого позорного действа должны осознавать, что никакое беззаконие не останется безнаказанным и все виновные будут подвергнуты строгой ответственности в рамках закона.
Призываем армян во всем мире продолжать борьбу против катастрофического режима, не признающего Родины, чести и святынь.
Наше коллективное стремление иметь свободное, независимое, мощное и демократическое государство неудержимо».