Սարդարապատի հուշահամալիրում տեղի ունեցած մերժելի դեպքը դարձել է քաղաքականություն, որը հալածանք է հայ եկեղեցու ու նրա գահակալի հանդեպ. Հովակիմ Եպիսկոպոս Մանուկյանն
29/05/2024 13:51
Մեծ Բրիտանիայի և Իռլանդիայի հայոց թեմի առաջնորդ Հովակիմ Եպիսկոպոս Մանուկյանն անդրադարձել է մայիսի 28-ին Սարդարապատի հուշահամալիրում տեղի ունեցած միջադեպին։
Նա մասնավորապես գրել է. «Խոր ցավով եմ գրում՝ արտահայտելու իմ եւ շատերիս մտահոգությունն ու վրդովմունքը մայիսի 28-ին՝ համայն հայության համար նիվրական այդ օրը, Հայաստանում՝ Սարդարապատի հուշահամալիրում, տեղի ունեցած մերժելի եւ դատապարտելի դեպքի կապակցությամբ։ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի շքախմբին ոստիկանները խոչընդոտել են մուտք գործել Սարդարապատի հուշահամալիր։ Հայոց Հայրապետն ու հոգեւորականները գալիս էին այս սուրբ վայր՝ աղոթելու մեր հայրենիքի բարօրության համար, ոգեկոչելու 1918 թվականի հերոսամարտերի հայ նահատակների հիշատակը։
Սարդարապատում տարած հաղթանակը, որը տոնում է ողջ հայ ժողովուրդը, մեր միասնության, հաղթանակների, զարթոնքի խորհրդանիշն է։ Բազմաթիվ հայ հոգեւորականներ են մասնակցել այդ հաղթանակի կերտմանը, իրենց կյանքն են ընծայաբերել հայրենիքին։ Ե՛վ խորհրդային տարիներին, և՛ ՀՀ անկախության ողջ ընթացքում չի եղել դեպք, որ մայիսի 28-ին Հայաստանի որևէ քաղաքացու արգելեն այցելել Սարդարապատի հուշահամալիր՝ անկախ նրանից, թե այդ պահին ով է եղել այնտեղ։ Սա ներառում է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի այցերը, ում վերջին այս այցը նախապես համաձայնեցված էր և հայտնի էր պետական կառույցներին։
Ցավոք, սա առաջին անգամը չէ, որ նման դեպք է տեղի ունենում։ Հասկանալի է, որ սա Հայաստանում դարձել է քաղաքականություն, որն այլ ինչ է, եթե ոչ հալածանք և բռնություն հայ եկեղեցու ու նրա գահակալի հանդեպ: Ոստիկանության անընդունելի և դատապարտելի պահվածքն անպատվություն է ողջ քրիստոնյա հայերի և միլիոնավոր հայ հավատացյալների համար։
Մենք հորդորում ենք ձեզ՝ հավատացյալներին և մեր համայնքի անդամներին, միանալ մեզ՝ դատապարտել այս քայլը: Շատ կարևոր է, որ մենք միասնական լինենք՝ պահանջելու, որ պատասխանատվության ենթարկվեն արարքը կատարողները: Պահանջում ենք, որ Հայաստանի իշխանությունները դադարեցնեն հալածանքներն ու բռնությունները Հայ Եկեղեցու հանդեպ։
Լինենք միասնական՝ պահանջելու, որ նման մերժելի արարքները հետաքննվեն, և մեղավորները պատասխանատվության ենթարկվեն։ Ձեր բողոքի ձայնը էական է արդարության և մեր սուրբ ավանդույթների ու իրավունքների պահպանման համար»։

Епископ Оваким Манукян: Неприемлемый инцидент, произошедший в мемориальном комплексе Сардарапат, стал политикой, которая представляет собой преследование Армянской церкви и ее главы
Глава армянской епархии Великобритании и Ирландии, Его Преосвященство епископ Оваким Манукян коснулся инцидента, произошедшего 28 мая в мемориальном комплексе «Сардарапат».
Он, в частности, написал: «Пишу с глубокой болью, чтобы выразить свою обеспокоенность и возмущение, как и многих других, по поводу неприемлемого и предосудительного инцидента, произошедшего 28 мая, в этот особенный для всех армян день, в мемориальном комплексе «Сардарапат» в Армении. Полиция не позволила свите Католикоса Всех Армян войти в мемориальный комплекс «Сардарапат». Армянский Патриарх и духовенство пришли в это святое место, чтобы помолиться за благополучие нашей Родины, почтить память армянских мучеников героических сражений 1918 года.
Победа в Сардарапате, которую празднует весь армянский народ, является символом нашего единства, побед и пробуждения. Многие армянские священнослужители участвовали в строительстве этой победы, они отдали свою жизнь за Родину. Как в советские годы, так и за весь период независимости Республики Армения не было случая, чтобы какому-либо гражданину Армении было бы запрещено посещение мемориального комплекса "Сардарапат" 28 мая, независимо от того, кто там находился в это время. Сюда входят визиты Католикоса всех армян, последний визит которого был заранее спланирован и известен государственным структурам.
К сожалению, это не первый подобный инцидент. Понятно, что это стало политикой в Армении, которая представляет собой не что иное, как преследование и насилие против Армянской Церкви и ее главы. Неприемлемое и предосудительное поведение полиции является позором для всех армян-христиан и миллионов верующих армян.
Мы призываем вас, верующих и членов нашей общины, присоединиться к нам и осудить этот шаг. Очень важно, чтобы мы объединились и потребовали привлечения к ответственности тех, кто совершил этот поступок. Мы требуем, чтобы власти Армении прекратили преследования и насилие против Армянской Церкви.
Давайте объединимся и потребуем расследовать такие предосудительные действия и привлечь к ответственности виновных. Ваш голос протеста необходим для справедливости и сохранения наших священных традиций и прав».