ՀՀ վարչապետի այսօրվա մեկնաբանությունն անպարկեշտ է, ավելին՝ անհեթեթ, երբեք ոչ վայել պետական բարձրագույն գործչին. Ասողիկ աբեղա Կարապետյան
29/05/2024 14:02
Սարդարապատի հուշակոթողի առջև պետական նենգամիտ սադրանքով տեղի ունեցած անպատկառության ու խայտառակության առնչությամբ ՀՀ վարչապետի այսօրվա մեկնաբանությունն անպարկեշտ է, ավելին՝ անհեթեթ, երբեք ոչ վայել պետական բարձրագույն գործչին, այս մասին գրել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Արխիվի և Թանգարանների տնօրեն Հոգեշնորհ Տեր Ասողիկ աբեղա Կարապետյանը։
«Թող քաջ գիտակցեն ամենքը, որ որևէ մեկը՝ շարքային ուժայինից մինչև պետության վերին իշխանավոր, իրավունք չունի խոչընդոտելու կամ կանգնեցնելու Ամենայն Հայոց Հայրապետի շարժն ու այցը. հայ իրականության մեջ միշտ բաց պետք է լինեն բոլոր վայրերն ու դռները Հայոց Հայրապետի առջև, և այդ ամենը խնամքով ու պատկառանքով պետք է ապահովեն ու իրագործեն հենց պետական գործիչներն ու ծառայողները:
Քանի որ մեր Հայրենի երկրում մեր Սբ Եկեղեցին մարմնավորում է պետության խիղճը, Սբ Եկեղեցին է բարոյական ըմբռնումների և հոգևոր բարձրագույն արժեքների կրողն ու քարոզիչը, իսկ Ամենայն Հայոց Հայրապետն էլ անձնավորում է բովանդակ Հայոց Եկեղեցին»,- Facebook-ում գրել է Հայր Ասողիկ Կարապետյանը։
Նշենք, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հայտարարել էր, թե «ոստիկանները Սարդարապատում ցանկացել են պարզել՝ Վեհափառը եկել է շարունակելո՞ւ սադրիչ գործողությունները, թե այլ նպատակով է այցը»։

Иерей Асогик Карапетян: Сегодняшний комментарий премьер-министра РА является непристойным, более того, абсурдным, никогда не подобающим высокопоставленному государственному деятелю
Сегодняшний комментарий премьер-министра Республики Армения по поводу бесстыдства и позора, произошедшего перед Сардарапатским мемориалом по коварной государственной провокации, является непристойным, более того, абсурдным, не подобающим высокопоставленному государственному деятелю. Об этом написал директор музея и архивов Первопрестольного Святого Эчмиадзина иерей Асогик Карапетян.
«Пусть все прекрасно осознают, что никто, от рядовых силовиковых до высших руководителей государства, не имеет права препятствовать или останавливать движение и визит Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян. В армянской действительности все места и двери всегда должны быть открыты для Армянского Патриарха, и все это должно обеспечиваться и осуществляться с заботой и уважением самими государственными деятелями и служащими.
Потому что на нашей Родине наша Святая Церковь олицетворяет совесть государства, Святая Церковь является носителем и проповедником нравственных представлений и высших духовных ценностей, а Верховный Патриархи Католикос Всех Армян олицетворяет содержание Армянской Церкви", - написал отец Асогик Карапетян в Facebook.
Отметим, что премьер-министр Никол Пашинян заявил сегодня, что "полицейские в Сардарапате хотели выяснить, приехал ли Его Святейшество для продолжения провокационных действий или визит имел какую-то другую цель".