Գունավոր շորը հագնում ես, ասում են՝ գետինը չե՞ս մտնում, ո՞նց կարելի է գունավոր շոր հագնել, բա ողբը, ո՞վ է ողբալու, տականք, դավաճան. Նիկոլ Փաշինյան
29/05/2024 10:39
Անկախության ձեռքբերումից հետո մեր ամենատեսանելի միտումը շարունակում է մնալ արտագաղթի միտումը, այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց, թե արտագաղթում են, որովհետև մարդիկ իրենց համար ապրելու հարմար տեղ են փնտրում։
«Ինչո՞ւ է այսպես, որովետև Հայաստանը կառավարվել է ու Հայաստանում իշխանությունը ձևավորվել է էլիտաների կողմից, որոնց  գաղափարախոսությունն առանցքայնորեն եղել է կղերաֆեոդալական ու այդ  գաղափարաբանությունն, ըստ էության, վերջին դարերի ընթացքում էական զարգացում չի ունեցել»,- ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝  երբ քաղաքացին կարճ տաբատով նստում ու պատշգամբում սուրճ է խմում, կողքից ասում են՝ «էս ի՞նչ ես անում»։
«Ասում են՝ չի կարելի, վեհ գաղափարներ կան, գետինը մտնես, շորտիկը հագել, նստել բալկոնում կոֆե՞ ես  խմում, փոխանակ բալկոնից քեզ քցես, որ միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրես շատ կոնկրետ խնդրի վրա։ Գունավոր շորը հագնում ես, ասում են՝ գետինը չե՞ս մտնում, ո՞նց կարելի է գունավոր շոր հագնել, բա ողբը, ո՞վ է ողբալու, տականք, դավաճան, ծնունդ են անում, ասում են՝ հոգեհանգիստը թողած՝ ծնունդ ես անո՞ւմ, մեկ-երկու-երեք-չորս, այդ մարդն ասում է՝ սա էլ ձեզ, նա էլ ձեզ, ես կգնամ մի տեղ կապրեմ, որտեղ պատշգամբում սուրճ խմելու համար ոչ մեկ ինձ ամոթանք չի տա»,- ասաց նա։
Վարչապետը նշեց, թե իրենց ամենամեծ ամոթն այն է, որ հեղափոխությունից հետո շարունակել են կղերաֆեոդալական ավանդույթները։

Никол Пашинян: Нашим самым большим позором является то, что после революции мы продолжили клерикально-феодальные традиции
29/05/2024 11:04
После достижения независимости нашей самой заметной тенденцией продолжает оставаться эмиграция, об этом заявил в Национальном Собрании премьер-министр Никол Пашинян.
Он отметил, что они эмигрируют, потому что люди ищут подходящее место для жизни.
"Почему так, поскольку Арменией управляли и власть в Армении формировали элиты, чья идеология была преимущественно клерикально-феодальной и эта идеология, по сути, не получила существенного развития за последние столетия", - сказал он.
По словам Никола Пашиняна, когда гражданин сидит в шортах и ​​пьет кофе на балконе, ему со стороны говорят: "Что ты делаешь?"
"Говорят, нельзя, существуют благородные идеи, как тебе не стыдно, надел "шортик", сидишь на балконе и пьешь кофе? вместо того, чтобы бросаться с балкона, чтобы привлечь внимание международного сообщества к вполне конкретной проблеме. Ты носишь цветную одежду, говорят: как тебе не стыдно, как можно носить цветную одежду, а как же траур, кто будет скорбеть, мразь, предатель, празднуют день рождения, говорят: вместо панихиды, празднуешь день рождения? И тот человек говорит: раз так, я пойду и буду жить там, где меня никто не будет стыдить за то, что я пью кофе на балконе",- сказал он.
Премьер-министр отметил, что их самым большим позором является то, что после революции они продолжили клерикально-феодальные традиции.