Այո՛, վստահ եմ, որ տրված տարածքները ՀՀ-ի տարածքներ չեն. ՀՀ ԳՇ պետը խնդրեց «հող հանձնելու» մասին հարցադրում չանել
29/05/2024 16:38
Սահմանազատումից հետո, այո՛, սահմանապահները սահմանին իրականացնում են ծառայություն, բայց տվյալ ուղղություններու, Զիված ուժերն ունեն կանոնավոր ստորաբաժանումներ, որոնք պատարաստ են իրենց առաջ դրված խնդիրը լուծել. ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանը։
Նա ևս մեկ անգամ խնդրեց իրեն «հող հանձնելու» մասին հարցադրում չանել։
«Ես քաղաքացիական ենթակառուցվածքի խնդիր չեմ լուծում՝ տներ, տարածքներ, հողամասեր։ Այո՛, վստահ եմ, որ տրված տարածքները ՀՀ-ի տարածքները չեն»,-ասաց նա։
Իսկ թե ինչի՞ հիման վրա է պնդում՝ արձագանքեց. «Ես չեմ պնդում, դա պնդում է սահմանը, որը արտացոլված է մեր քարտզների վրա»։
Թե ինչպե՞ս էին մարդիկ սեփականության վկայական ստացել՝ ասաց, որ հարցը պետք է ուղղել ՊԵԿ-ին, դա իրենց գործառույթը չի։
«Ես ունեմ քարտեզներ, որտեղ արտացոլված է  սահման, իսկ թե սահմանի ներսում, դրսում քաղաքացիական անձը կամ իրավաբանական անձն ունի՞ հողամս, տուն, կառույց, դա իմ գործառույթը չէ»,-ասաց ԳՇ պետը։

Да, я уверен, что уступленные территории не являются территориями Республики Армения: Глава Генштаба Армении попросил не задавать вопросы о "сдаче земли"
29/05/2024 17:10
После делимитации границы да, пограничники несут службу на границе, но на данном направлении есть регулярные подразделения ВС, которые готовы выполнять поставленные перед ними задачи. Об этом в беседе с журналистами в Национальном Собрании заявил начальник Генерального штаба ВС Армении Эдвард Асрян.
Он еще раз попросил не задавать вопросы о "сдаче земли".
«Я не решаю проблемы гражданской инфраструктуры: домов, территорий, земельных участков. Да, я уверен, что переданные территории не являются территориями Республики Армения", - сказал он.
И на каком же основании он утверждает это? он ответил: «Я не утверждаю, это подтверждает граница, которая отражена на наших картах».
Что касается того, как люди получили свидетельства о собственности, он сказал, что этот вопрос следует адресовать КГД, это не их функция.
«У меня есть карты, на которых обозначена граница, но гражданское или юридическое лицо владеет землей, домом, зданием внутри или за пределами границы, это не моя функция», - заявил глава Генштаба.