ՌԴ դիրքորոշումները ոչ միշտ են ընկալելի. Տիգրան Աբրահամյան
Այն, ինչ հնչում է Հայաստանից և, ի դեպ, որոշ դեպքերում՝ նաև ՌԴ-ից, կապ չունի՝ դրանք փորձագիտակա՞ն, թե՞ քաղաքական հանրությունից են հնչում, քանդված հարաբերությունները վերանորոգելու, վերակառուցելու փոխարեն՝ պարզապես արմատախիլ են անում եղածն ու ապագայի հույսերը, Մոսկվայում ընթացող Միջազգային ռուս-հայկական «Լազարյան ակումբի» 6-րդ նիստում հայտարարել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար, ՀՀԿ Գործադիր մարմնի անդամ Տիգրան Աբրահամյանը:
«Արդյո՞ք հայ-ռուսական հարաբերությունների հիմքում ընկած հիմնական գործոնները փոփոխության են ենթարկվել, որի պայմաններում ՌԴ-ն ու ՀՀ-ն չեն կարող լինել միևնույն նավում՝ միանշանակ ոչ: Իրականում երկուսիս էլ այդ հարաբերություններն ու դրա վերականգնումը՝ քաղաքական, ռազմական, ռազմավարական ճիշտ հունի վրա դնելը փոխշահավետ է և բխում է երկու երկրների շահերից:
Ես հաճախ եմ հանդիպում ՌԴ-ից հնչող այնպիսի հայտարարություններ, որի համաձայն՝ ՀՀ գործող իշխանությունն ու նրա ղեկավարը հետևողականորեն քանդում են կամ վնասում հայ-ռուսական հարաբերությունները: Իհարկե, դրա օգտին խոսող տարբեր գործոնների մասին ինքս ևս կարող եմ երկար խոսել, բայց խնդիրն այն է, որ այդ գործընթացի՝ այսպիսի ծայրահեղ հունով գնալուն երբեմն նպաստում են նաև ՌԴ-ի՝ Հարավային Կովկասում և, մասնավորապես, Հայաստանում իրականացվող քաղաքականությունը:
Անկեղծ ասած, իմ խնդիրը չի, և ես չեմ էլ ուզում ձեր ներքին խոհանոցային դաշտ մտնել, բայց այն առաջահերթությունները, որոնք դրված են Հայաստանի դեպքում՝ լավն են, թե վատը՝ չեմ ուզում գնահատել, բայց որ դրանք չեն աշխատում, դա գոնե ինձ համար միանշանակ է:
Ռուսաստանն ու Հայաստանը պետք է վերանայեն այն սկզբունքները, որոնք վաղուց արդյունավետության հետ խնդիրներ ունեն: Կան նաև շատ հարցեր, որոնք իրավիճակային զարգացումներով պայմանավորված՝ փոփոխություն են ենթադրում, սակայն ՌԴ-ն կարծես ոչ թե օրակարգեր առաջադրելու, դրանք առաջ հրելու, այլ այլոց օրակարգերի հետևանքների դեմ պայքարի փուլում է:
Հայաստանյան իշխանության հետ խնդիրներն առաջին հերթին աշխարհաքաղաքական բնույթ ունեն, սակայն միջին վիճակագրական հայի համար էլ ՌԴ մոտեցումները, դիրքորոշումները ոչ միշտ են ընկալելի, և այս հանգամանքն ուժեղացնում է բոլոր այն ուժերի աշխատանքը, ովքեր կյանքի ու մահվան կռիվ են հայտարարել ՌԴ-ին ու Հարավային Կովկասում նրա ներկայությանը:
Երկկողմ ջերմ հարաբերությունների վերականգնումը պետք է սկսել երկու ժողովուրդների համար ընկալելի լինելուց, իրական բարեկամությունն ու դաշնակցային հարաբերությունները հասարակության լայն շերտերի համար տեսանելի դարձնելուց: Դա մեր բոլոր խնդիրները չի լուծի, սակայն ներքևից ցանկացած իշխանության համար ճնշման միջոց կդառնա, որի պարագայում որևէ իշխանություն չի կարող անտեսել հանրային պահանջմունքներն ու ընկալումները:
Էլիտաների հետ աշխատանքը լրիվ այլ օպերայից է, որտեղ կան մեծ թվով տարընթերցումներ, չվերականգնված վերքեր, սակայն ճիշտ կոմունիկացիան հիմնական խնդիրները կլուծի:
Պետք է շտապել, հակառակ դեպքում, հաջորդ նմանատիպ հանդիպման ժամանակ ոչ թե խոսելու ենք երկկողմ հարաբերությունների վերականգնման ճանապարհների, այլ փակուղուց դուրս գալու մասին»,- նշել է Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: Позиции РФ не всегда понятны
То, что звучит из Армении и, кстати, в некоторых случаях и из России, неважно, звучит ли это от экспертного или политического сообщества, вместо того, чтобы исправить и восстанавливать разрушенные отношения, они просто выкорчевывают существующие и надежды на будущее. Об этом на шестом заседании Международного российско-армянского "Лазаревского клуба" в Москве заявил секретарь фракции "Честь имею" НС, член исполнительного органа РПА Тигран Абрамян.
"Изменились ли основные факторы, лежащие в основе армяно-российских отношений, при которых Российская Федерация и Республика Армения не могут находиться в одной лодке, однозначно нет? На самом деле, для нас обоих эти отношения и их восстановление, вывод в правильное политическое, военное, стратегическое русло, является взаимовыгодным и отвечает интересам обеих стран.
Я часто встречаю подобные заявления из Российской Федерации, согласно которым нынешние власти Республики Армения и его лидер последовательно разрушают или вредят армяно-российским отношениям. Конечно, я могу долго говорить о различных факторах в пользу этого, но проблема в том, что российская политика на Южном Кавказе и, в частности, в Армении, иногда способствует тому, что процесс идет в столь крайнем направлении.
Честно говоря, это не моя проблема, и я не хочу копаться в вашей внутренней кухне, но и не хочу судить о приоритетах, расставленных в случае с Арменией, хороших или плохих, но факт в том, что они не работают, по крайней мере мне это ясно.
России и Армении следует пересмотреть принципы, эффективность которых уже давно вызывает проблемы. Есть также много вопросов, которые предполагают изменения в связи с развитием ситуации, но, похоже, Россия находится не на стадии предложения повесток дня и их продвижения, а борьбы с последствиями повесток других.
Проблемы с властями Армении носят в первую очередь геополитический характер, но даже для среднестатистического армянина не всегда понятны подходы и позиции РФ, и это обстоятельство усиливает работу всех тех сил, которые объявили борьбу не на жизнь, а на смерть против России и ее присутствия на Южном Кавказе.
Восстановление теплых двусторонних отношений должно начинаться с того, чтобы быть понятными для обоих народов и сделать настоящую дружбу и союзнические отношения видимыми для широких слоев общества. Это не решит всех наших проблем, но станет средством давления на любую власть снизу, и в этом случае ни одна власть не сможет игнорировать общественные требования и представления.
Работа с элитами – это совсем другая опера, где много прочтений, незаживающих ран, но правильная коммуникация решит основные проблемы.
Нам нужно поторопиться, иначе на следующей подобной встрече мы будем говорить не о путях восстановления двусторонних отношений, а о выходе из тупика", - отметил Абрамян.