Երբվանի՞ց է ՀՀ քաղաքացիներին բժշկական ապահովագրություն պետք լինելու՝ Վրաստան մուտք գործելու համար
Վրաստանում հետաձգել են երկիր բոլոր այցելուների առողջության և դժբախտ պատահարներից պարտադիր ապահովագրության ուժի մեջ մտնելու ամսաթիվը, «Սպուտնիկ Արմենիա»-ին հայտնել են Վրաստանի ՆԳՆ տեղեկատվական-վերլուծական դեպարտամենտից։
2023 թվականի դեկտեմբերին Վրաստանի խորհրդարանը փոփոխություններ է ընդունել «Զբոսաշրջության մասին» օրենքում, որի համաձայն՝ 2024 թվականի հունիսի 1-ից երկիր մուտք գործելու համար օտարերկրյա քաղաքացիներին բժշկական ապահովագրություն է անհրաժեշտ։ Նշվում էր, որ այդ օրվանից Վրաստան մուտք գործող զբոսաշրջիկները պետք է ունենան բժշկական և դժբախտ պատահարներից ապահովագրություն:
ՆԳՆ-ից հայտնել են, որ Վրաստանի զբոսաշրջության ազգային վարչության որոշման համաձայն ՝ պարտադիր բժշկական ապահովագրության ուժի մեջ մտնելու ամսաթիվը հետաձգվել է մինչև 2026 թվականը:

Когда гражданам Армении потребуется медицинская страховка для въезда в Грузию?
В Грузии перенесли дату введения обязательного медицинского страхования и страхования от несчастных случаев для всех посетителей страны. Об этом Sputnik Армения сообщили в информационно-аналитическом департаменте МВД Грузии.
В декабре 2023 года парламент Грузии принял поправки в закон "О туризме", согласно которым с 1 июня 2024 года для въезда в страну иностранцам потребуется медицинская страховка и страховка от несчастных случаев.
Однако, по информации МВД Грузии, Национальная администрация туризма приняла решение отложить введение обязательного страхования до 2026 года.