Իշխանությունն այս աստիճան ապօրինությունների չէր գնա, եթե դրանք չքաջալերեին ու չսատարեին որոշ միջազգային դերակատարներ ու կառույցներ. Տիգրան Աբրահամյան
01/06/2024 11:08
Իշխանությունն այս աստիճան ապօրինությունների չէր գնա, եթե դրանք չքաջալերեին ու չսատարեին որոշ միջազգային դերակատարներն ու այն կառույցները, որոնք ժողովրդավարությունն ու մարդու իրավունքների հարցը ծառայեցնում են իրենց աշխարհաքաղաքական նպատակների իրացման համար, այս մասին գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը:
«3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը այս երևույթին տվեց` «անհամաչափ սատարում» ձևակերպումը, որը թեև իրավիճակի դիվանագիտական սահմանումն է, սակայն իր մեջ խնդրի ողջ էությունը ներառում է:
Ավելին, նախագահը նաև հստակ նշեց, որ թեման առավել բարդ ու խորն է, որովհետև եթե արտաքուստ թեման ներքաղաքական հարթությունում է, այդուհանդերձ, միջազգային դերակատարների վարքագիծը պետք է դիտարկել աշխարհաքաղաքական համատեքստում:
Սակայն իրավապահ համակարգում պետք է գիտակցեն, որ եթե այս պահին իրենց անօրինական գործելու քարտ բլանշ է տված, ապա դա ոչ միայն բացառապես այս փուլի համար է, այլ հետագայում չի ազատելու իրավական պատասխանատվությունից»,- Facebook-ում գրել է Աբրահամյանը:

Тигран Абрамян: Власти не совершили бы подобных беззаконий, если бы их не поощряли и не поддерживали некоторые международные акторы и структуры
Власти не дошли бы до такого уровня беззакония, если бы их не поощряли и не поддерживали некоторые международные акторы и структуры, которые используют вопросы демократии и прав человека для достижения своих геополитических целей. Об этом написал секретарь фракции НС "Честь имею" Тигран Абрамян.
«Третий президент Серж Саргсян дал этому явлению формулировку «несоразмерная поддержка», которая, хотя и является дипломатическим определением ситуации, включает в себя всю суть проблемы.
Более того, президент также четко заявил, что тема более сложная и глубокая, поскольку если внешне тема находится во внутриполитическом измерении, и все же, поведение международных акторов следует рассматривать в геополитическом контексте.
Однако в правоохранительной системе должны осознавать, что если им в данный момент предоставлен карт-бланш на противоправные действия, то это не только исключительно для этого этапа, но и не освободит их от юридической ответственности в будущем», - написал Абрамян в Facebook.