Ակնհայտ է բերետավորների նկատմամբ քաղաքական հովանավորությունը. տեսախցիկների առաջ բացահայտ հանցանքներ են գործում ու մնում անպատիժ. Արման Թաթոյան
01/06/2024 10:57
Իշխանության քաղաքական հովանավորությամբ ապահովված է օրինախախտ ոստիկանների անպատժելիությունը, աս մասին գրել է ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը
Ըստ նրա` հատկապես ակնհայտ է այս օրերին կարմիր ու սև բերետավորների նկատմամբ քաղաքական հովանավորությունը:
«Նրանք տեսախցիկների առաջ հանցանքներ են բացահայտ գործում ու մնում անպատիժ, մեծ խմբով մարդ են դաժան ծեծի ենթարկում, նվաստացնում և այլն: Առավելագույնը, որ արվում է, ծառայողական քննությունն է՝ առանց հստակ արդյունքների, ասենք, քրեական վարույթից խոսափելու, «թեմա փակելու» համար:
Ցուցարարների դեպքում միանգամայն այլ պատկեր է. առանց հիմքեր լինել-չլինելու, առանց նվազագույն իրավունքներ ապահովելու, առանց պարզելու փորձերի անգամ սարդրիչների դերը, անմիջապես զանգվածային բերման են ենթարկվում հավաքի մասնակիցները, քրեական գործով ձերբակալումները կայծակնային արագությամբ են իրագործվում:
Հաշվի չեն առնվում Բագրատ Սրբազանի հայտարարություններն առ այն, որ պետք է բացառվի բռնությունը, և որ հավաքի մասնակիցերի թվում կան սադրիչներ, որոնք որևէ առնչություն չունեն հավաքի հետ: Ոստիկանության խնդիրներից է սադրիչներին հայտնաբերելն ու մեկուսացնելը:
«Կարմիր բերետավոր» ու «սև բերետավոր» ոստիկանների անօրինական արարքների քաղաքական հովանավորությունից է գալիս բացարաձակ դատապարտելի ու ամոթալի երևույթը, երբ նրանք, ինչպես տեղեկացրել է փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը ծաղրաբար «հայր սուրբ», «հայր սուրբ» ասելով դաժան ծեծի են ենթարկել Դանիել սարկավագին խոնարհությունն ու քրիստոնեական մյուս առաքինությունները կրող մի համեստ եկեղեցականի, ինչի հետևանքով Դանիել սարկավագը հայտնվել է հիվանդանոցում՝ տարբեր մարմնական վնասվածքներով:
Սրա համար թե´ օրենքով, թե´ միջազգային կանոններով պետք է պատասխանատվությունն իրագործվի քրեական վարույթի շրջանակում»,- Facebook-ում գրել է Թաթոյանը:

Арман Татоян: В эти дни очевидно политическое покровительство «красным» и «черным» беретам: они совершают открытые преступления перед камерами и остаются безнаказанными
Политический патронаж властей обеспечивает безнаказанность сотрудников полиции, нарушающих закон. Об этом на своей странице в Facebook написал бывший омбудсмен Армении Арман Татоян.
По его словам, политическое покровительство красно-черным беретам в наши дни особенно очевидно.
«Они открыто совершают преступления перед камерами и остаются безнаказанными, жестоко избивают людей большими группами, унижают их и т. д.
Максимум, что делается, это официальное расследование без четких результатов, скажем так, чтобы избежать уголовного преследования, чтобы «закрыть тему».
В случае с протестующими совершенно иная картина. независимо от того, есть основания или нет, без обеспечения минимальных прав, даже не пытаясь выяснить роль провокаторов, участников митинга тут же массово подвергают приводу, задержания по уголовным делам производятся молниеносно.
Заявления архиепископа Баграта Галстаняна о том, что насилие должно быть исключено и что среди участников митинга есть провокаторы, не имеющие к митингу никакого отношения, не принимаются во внимание. Одна из задач полиции — выявление и изоляция провокаторов.
Сегодняшнее предосудительное и позорное явление происходит от политического покровительства незаконным действиям полицейских «красных беретов» и «черных беретов», когда, как сообщил адвокат Рубен Меликян, они жестоко избили скромного священнослужителя диакона Даниэла, обладающего смирением и другими христианскими добродетелями, с издевкой повторяя «святой отец, святой отец», в результате чего диакон Даниил оказался в больнице с различными физическими травмами.
Для этого либо по закону, либо по международным правилам ответственность должна реализовываться в рамках уголовного судопроизводства», - написал Татоян на своей странице Facebook.