Տավուշում և Լոռիում աղետը երկար ժամանակ իր մասին զգացնել կտա․ Աբրահամյան
Տավուշի և Լոռու մարզերում տեղի ունեցած աղետը դեռ երկար ժամանակ իր մասին զգացնել կտա, կարծում է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է։
«Անձրևային շրջանն ավարտվեց, գետերի` մարդկանց տներ, թաղամասեր մուտք գործած ջրերը հետ քաշվեցին, սակայն այնտեղ ապրող մարդկանց, համայնքային, հանրապետական կամ միջպետական ենթակառուցվածքներից օգտվողների խնդիրը դեռ մնում է օդում կախված:
Տնային տնտեսություններից մինչև տարբեր մասշտաբների բիզնես` տարաբնույթ լուծվող և չլուծվող խնդիրների առաջ են կանգնել:
Սակայն լրջագույն խնդիրը պետական ապարատի և հատկապես կառավարման օղակների անարդյունավետությունն է:
Շուռնուխի թեման, ցավոք, վառ օրինակ է, թե պետությունը շուրջ 2 տասնյակի առանձնատան ու գյուղական նշանակության ենթակառուցվածքների կարգավորման պայմաններում ինչպես գործեց, եղած ռեսուրսները ինչպես վատնեց, իսկ ժամանակը չի սպասում:
Աղետը մի կողմից է կորուստներ, տառապանք, հիասթափություն և ցավի զգացում բերել, իշխող կառավարիչներն էլ կրկնապատում, եռապատկում են եղածի ողբերգության մասշտաբը»:

Абрамян: Последствия стихийного бедствия в Тавуше и Лори будут ощущаться еще долго
Бедствие, произошедшее в Тавушской и Лорийской областях, будет ощущаться еще долго, пишет депутат НС Армении Тигран Абрамян.
«Сезон дождей закончился, воды рек, наполнившие дома и кварталы людей, отступили, но проблема людей, живущих там, тех, кто пользуется общинной, республиканской или межгосударственной инфраструктурой, по-прежнему висит в воздухе.
От домашних хозяйств до бизнеса любого масштаба, люди сталкиваются с множеством разрешимых и неразрешимых проблем.
Однако наиболее серьезной проблемой является неэффективность государственного аппарата и особенно управленческих кругов.
К сожалению, тема Шурнуха является ярким примером того, как государство действовало в условиях регулирования около 2-х десятков частных домов и объектов инфраструктуры сельского значения, как оно растрачивало имеющиеся ресурсы, а время не ждет.
С одной стороны, стихийное бедствие принесло потери, страдания, разочарование и чувство боли, а правящие управленцы удваивают и утраивают масштаб трагедии».