Երբ եկեղեցին և կաթողիկոսը ղեկավարում են քաղաքական գործընթացներ, իշխանությունը համապատասխան գործիքներով է հարաբերվում. Հարությունյան
03/06/2024 16:32
Երբ Հայ Առաքելական եկեղեցու ղեկավարությունը ստանձնում է քաղաքական գործընթացների ղեկավարում, իշխանության գտնվող քաղաքական ուժը և կառավարությունը համապատասխան քաղաքական գործիքներով են հարաբերվում տվյալ կառույցի կամ կազմակերպման հետ. Աժ-ում հայտարարեց վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը՝ պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանի այն դիտարկմանը, թե արդյո՞ք վարչապետի աշխատակազմը հավուր պատշաճի աշխատանք տարել է ՊՊԾ-ի հետ այն մասին, որ կաթողիկոսն ունի անարգել մուտքի իրավունք անգամ կառավարական թիվ 1 մասնաշենք:
«Նման վերաբերմունք է արտահայտվում այնպես, ինչպես կլինի ցանկացած քաղաքական խմբավորման, խմբակի կամ կուսակցության նկատմամբ, որը մասնակցում է այս կամ այն քաղաքական  գործընթացի»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է միջոցառումներին և արարողակարգային գործընթացներին, Արայիկ Հարությունյանը կրկնեց. «Երբ մի կառույցի ղեկավար, տվյալ դեպքում՝ Հայ Առաքելական եկեղեցու գլխում կանգնած կաթողիկոսը, ստանձնում է քաղաքական շարժման առաջնորդություն, և այդ շարժման ներկայացուցիչները թե՛ տվյալ օրը, թե՛ տվյալ օրվան նախորդող օրերին, թե՛ վերջին օրերին դրսևորում են հասարակական կարգի խախտում, ոստիկանության և տարբեր ինստիտուտների ներկայացուցիչների նկատմամբ սպառնալիքներ են հնչեցնում, անվտանգությունն ապահովող մարմինները պետք է համապատասխան վերաբերմունք ցուցաբերեն՝ պարզելու, թե արդյո՞ք վեղարով տվյալ տարածք եկած խումբը չի՞ պատրաստվում իր մյուս գործընկերների նման սադրել տվյալ միջոցառումը: Վարչապետն այս հարցին անդրադարձել է: Երբ պարզվել է, որ նրանք ընդամենը 2-3 րոպեով պետք է բարձրանան և հեռանան տարածքից, նրանց թույլատրվել է անցնել Սարդարապատի հուշահամալիրի տարածք»,- պարզաբանեց Արայիկ Հարությունյանը:

Арутюнян: Когда церковь и Католикос возглавляют политические процессы, власть взаимодействует с ними соответствующими инструментами
Когда руководство Армянской Апостольской Церкви берет на себя управление политическими процессами, находящаяся у власти политическая сила и правительство взаимодействуют с этой структурой или организацией соответствующими политическими инструментами. Об этом заявил руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян в ответ на замечание секретаря фракции "Армения" Арцвика Минасяна о том, правильно ли провел работу аппарат премьер-министра с ППС по данному факту: католикос имеет право неограниченного доступа даже в здание правительства №1.
"Это отношение выражается так же, как и по отношению к любой политической группе, группировке или партии, которая участвует в определенном политическом процессе", - сказал он.
Что касается мероприятий и церемониальных процессов, Араик Арутюнян повторил: «Когда руководитель какой-либо структуры, в данном случае Католикос во главе Армянской Апостольской Церкви, берет на себя руководство политическим движением, а представители этого движения демонстрируют нарушение общественного порядка в данный день, в дни, предшествующие данному дню, и в последние дни, высказывают угрозы в адрес полиции и представителей различных структур, органы безопасности должны проявить соответствующее отношение для того чтобы выяснить, не планирует ли группа, которая носит клобук, пришедшая в данный район, спровоцировать данное мероприятие, как и другие ее коллеги․ Премьер-министр затронул этот вопрос. Когда стало ясно, что им нужно подняться к мемориальному комплексу и покинуть территорию всего на 2-3 минуты, им разрешили войти в мемориальный комплекс Сардарапат", - пояснил Араик Арутюнян.