Աղետի գոտում երկու գծեր են եղել, հիմա հինը տեղափոխում են, որ երկաթուղին աշխատի. Նախարար
Ջրհեղեղից աղետի գոտում երկաթուղու 27 կմ տարածքում՝ Այրումի կայարանից մինչև Սանահինի կայարան, տարբեր վնասվածքներ կան․ հրավիրված ասուլիսին հայտարարեց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը։
«Եթե դրանից 6-7 տեղ վերաբերում է բուն երկաթգծին, ապա բազմաթիվ տեղեր երկաթգծին կից ենթակառուցվածքներ են վնասվել՝ էլեկտահաղորդակցման գծերը, ենթակայանները։ Հիմա ընդհանուր բոլոր կողմերում էլ աշխատանք կա, որոշ հատվածներում մենք ենք աջակցում, էնտեղ էլ տեմպը բավական բարձր է և հույս ունենք՝ հնարավոր կարճ ժամանակներում երկաթուղին կբացվի»,-ասաց նա։
Նախարարը տեղեկացրեց, որ որոշ տեղերում հին երկաթգծեր կան և հիմա տեղափոխման աշխատանքներ են կատարվում։ «Երկու գծեր են եղել, վնասվածները հին գծերով փոխարինվում են, երկաթուղու արագությունն, իհարկե, կնվազի, որովհետև տարբեր գծեր են, կորեր են առաջանում, բայց ոչինչ, կարևորը կսկսի աշխատել»,-ասաց նա։

Министр: В зоне бедствия было две линии, сейчас старую железнодорожную линию переносят, чтобы железная дорога заработала
В зоне бедствия наводнения имеются различные повреждения на участке 27 км железной дороги от станции Айрум до станции Санаин. Об этом на созванной пресс-конференции сообщил министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян.
"Если 6-7 повреждений связаны с самой железной дорогой, то во многих местах были повреждены прилегающие к железной дороге инфраструктуры: линии электросвязи, подстанции. Сейчас работы ведутся по всем направлениям, на некоторых участках мы оказываем поддержку, там темпы достаточно высокие, и мы надеемся, что железная дорога будет открыта как можно скорее", - сказал он.
Министр сообщил, что в некоторых местах есть старые железные дороги, сейчас их переносят. "Было две линии, поврежденные заменяются старыми, скорость железной дороги, конечно, снизится, потому что линии разные, появятся кривые, но ничего, главное начнет работать", - сказал он.