Ի՞նչ «կամուրջ» լինել, Ձեր գործը մարդու իրավունքները պաշտպանելն է․ Սրբազանը՝ ՄԻՊ-ին
Այսօր ՄԻՊ գրասենյակի դիմաց բողոքի ակցիա էր։ Քաղաքացիները դատապարտում էին մարդու իրավունքների պաշտպանին՝ ոստիկանական բռնություններին գնահատական չտալու համար, պհանջում էին համաչափ արձագանք Հայաստանում մարդու իրավունքների խախտման տարաբնույթ դեպքերին։
Քիչ առաջ Սուրբ Աննա եկեղեցու բակում Բագրատ Սրբազանն անդրադարձավ այդ պահանջներին ու Անահիտ Մանասյանի արձագանքին։
«Մենք ցանկացել ենք, որ հանրային հանդիպում լինի, նա առաջարկել է մինչև 4 հոգով, առանց լրագրողների, հանդիպել։ Մենք չենք ընդունել, որովհետև նրա առաջին պարտականությունը հանրային լինելն է, ժողովրդին ներկայացնելն է այն բոլոր գործերը, որոնք իրենք կատարում են։ Եվ նրանց գործն է հիմնականում քաղաքացիներին անիրավություններից, անօրենություններից պաշտպանելը։
Իմանալով հանդերձ, որ ՄԻՊ-ը այդ սկզբունքով չի գործում, այդուհանդերձ,  այցելելով՝  հանրայնացնում ենք, որպեսզի հանրային հնչեղությունը շատ ավելի մեծ լինի այն բոլոր խնդիրների նկատմամբ, որոնք արձանագրվում են»,- ասաց Սրբազանը։
Նա նշեց նաև՝ շատ պարզ հարցադրումով էին գնացել ՄԻՊ գրասենյակի մոտ․ 30 ոստիկանով մի պատգամավորին ծեծուջարդի ենթարկելը, Սարդարապատի հուշահամալիր Վեհափառ Հայրապետի մուտքը խոչընդոտելը, ԱԳՆ շենքի առջև ոստիկանական բիրտ ուժի կիրառումը քաղաքացիների նկատմամբ և այլն, գնահատականի արժանանալո՞ւ են, թե՞ ոչ։
«ՄԻՊ-ը կարծեմ խորհրդարանի ամբիոնից ասել է, որ պատրաստ է եկեղեցու և պետության միջև կամուրջ լինել։ Ես էլ ասում եմ՝ նա  ՄԻՊ է՝մարդու իրավունքների պաշտպան, ոչ թե ՄԻԿ՝ մարդու իրավունքների կամուրջ։ Ի՞նչ կամուրջ, մարդու իրավունքների պաշտպանն ի՞նչն  է կամրջելու։ Իր գործը մարդու իրավունքների պաշտպանությունն է, գնահատելն է։ Ոստիկանական ուժերի կողմից գործված այսքան ապօրինությունները գնահատվե՞լ են։ Դատախազությունում ինչ-որ գործ կա՞։ Քննչական կոմիտեն ինչ-որ բան արե՞լ է, երբ մարդկանց են առևանգում։ Հակառակը, կալանքի են տանում, ձերբակալում են»,- ասաց Բագրատ Սրբազանը՝ հավելելով՝ ՄԻՊ-ն այնքան համարձակություն չունի, որ այս ամենին համաչափ արձագանքի։

О каком «мосте» идет речь? Ваша работа – защищать права человека: Архепископ – Защитнику прав человека
Сегодня перед офисом ЗПЧ прошла акция протеста. Граждане осудили Защитника прав человека за то, что она не дала оценки полицейскому насилию, и потребовали соразмерного реагирования на различные случаи нарушений прав человека в Армении.
Некоторое время назад во дворе церкви Св. Анны архиепископ Баграт Галстанян коснулся этих требований и ответа Анаит Манасян.
«Мы хотели провести с ней публичную встречу, она предложила провести встречу с участием до 4 человек без журналистов. Мы ее не приняли данное предложение, потому что ее первая обязанность – быть публичной, представлять людям все те дела, которые они проводят. И их работа в основном заключается в защите граждан от ​несправедливости и неправомерности.
Зная, что защитник прав человека не действует по этому принципу, тем не менее, посещая офис Защитника прав человека, мы информируем об этом общественность, чтобы общественная реакция на все зафиксированные проблемы была гораздо сильнее»,- отметил Баграт Србазан.
Он также упомянул, что они посетили офис ЗПЧ с очень понятным вопросом: Избиение депутата 30 полицейскими, препятствование входу Его Святейшества в мемориальный комплекс Сардарапат, применение жестокой силы полиции к гражданам перед зданием МИД и т.д., получат ли эти действия оценку или нет?
"Если я не ошибаюсь, ЗПЧ заявила с трибуны парламента, что готова быть мостом между церковью и государством. Я также говорю, что она Защитник прав человека (ЗПЧ), а не мост по правам человека (МПЧ). Какой мост, какой мост поведет защитник прав человека? Его работа – защищать и оценивать права человека. Какой мост, что соединит защитника прав человека? Ее работа – защищать и оценивать права человека. Была ли проведена оценка такого количества нарушений, совершенных полицией? Возбуждено ли дело в прокуратуре? Делает ли что-нибудь следственный комитет когда похищают людей? Наоборот, их берут под стражу, арестовывают", - сказал Баграт Србазан, добавив, что у Защитника прав человека не хватает смелости реагировать на все это соразмерно.