Շարժման պարտությունն ամբողջ հասարակության պարտությունն է, հետևաբար այն պետք է հաղթի. Վահե Հովհաննիսյան
«Շարժման ընթացքը. որտեղ ենք, և ինչից է պետք խուսափել
Որտեղ ենք.
1. Իշխանությունը գնում է մարման. սա հուշում է հավաքական փորձառությունը և շարժման ընթացքը։
2. Ամենադժվար փուլը հաջողել է. ստեղծվել է զգալի կայուն կորիզ։ Հայաստանում ձևավորվել է նոր խոշոր ընտրազանգված, որի պահանջը խորքային փոփոխությունն է։
3. Շարժումը մի քանի ճշգրիտ ձևակերպումների շնորհիվ արտաքին աշխարհի համար սկսել է ընկալվել որպես Հայաստանի ներքին գործ, որը սպառնալիք չէ տարածաշրջանի համար։
4. Շարժումը թակել է ամենամեծ ընտրազանգվածի՝ մշտական դիտորդների, տատանվողների դուռը։ Եվ այդ դռները սկսում են բացվել։
Այսպիսով՝ ունենք դրական ալիքի վրա ընթացող շարժում, որն ունի թափ հավաքելու մեծ պոտենցիալ։ Եվ եթե չանենք կոպիտ սխալներ, հենց այդպես էլ լինելու է։
Ինչ անում իշխանությունը. փորձում է պահել իր իշխանությունը։ Ինչպե՞ս.
ա. Հակաքարոզչություն(Արվում է առավելագույնը, արդյունքը խիստ սահմանափակ է)
բ. Բիրտ ուժ, ռեպրեսիաներ (արվում է և արվելու է, բայց սա ունի իր հակաթույնը, որի մասին՝ հաջորդ անգամ)։
գ. Սպասում է Շարժման սեփական սխալներին (ամենավտանգավորը սա է, եթե չլինեն այդ սխալները կամ հասցվեն հնարավոր մինիմումին, իշխանության դիմադրելու ռեսուրսները մաշվելու-վերջանալու են)։
Շարժման պարտությունն ամբողջ հասարակության պարտությունն է, հետևաբար այն պետք է հաղթի
1. Թրենդը պետք է մնա նույնը. դրական ալիքն ունի աճելու զգալի պոտենցիալ։ Պետք է գնալ հենց այդ ուղղությամբ։
2. Շարժումը չպետք է վերածվի ԸՆԴԴԻՄՈՒԹՅԱՆ։ Համաժողովրդական շարժումն իր հանդարտությամբ, համառությամբ, հաշտության հաստատակամությամբ, իր բովանդակությամբ, կադրերով, ծրագրերով, ապագայի տեսլականով, պատրաստվածությամբ, հանրային ահռելի ճնշման ալիքով պետք է վերածվի իշխանության։ Սա հանրային առողջացման պրոցես է, ոչ թե քաղաքական պայքար։ Այստեղ «եթե» չկա, շարժման պարտությունը հերթական ընդդիմության պարտությունը չէ, այն ամբողջ հասարակության ու մեր հեռանկարի պարտությունն է։
3. Պետք է ընդունենք նաև, որ հասարակության մեջ կան կարևոր հարցեր, որոնց շարժումը դեռ չի անդրադարձել (սոցիալական թեմաներ, սոցիալական արդարության հարցեր, համակեցության խնդիրներ և այլն, որոնք կան հանրային հավաքական մտքում և սրանք պատասխանների են սպասում)։ Դրանք այն հարցերն են, որոնք կարող են շարժման շուրջ մարդկային և հանրային համախմբման նոր ռեսուրս ստեղծել։ Իսկ սա արդեն ֆիզիկա է, ոչ թե քաղաքագիտություն։ Նման ճնշմանը ոչ մի իշխանություն չի դիմանա։
4. Իշխանության ամենագործուն լծակը բերետավորն է։ Շարժումը պետք է ամեն կերպ զրկի իշխանությանն այդ գործիքը կիրառելու հնարավորությունից։ Նախորդ շաբաթներին Սրբազանն ունենում էր բազմաթիվ կարևոր հանդիպումներ սոցիալական և մասնագիտական շրջանակների հետ, խոսում էր կարևորագույն թեմաներից և տալիս էր կարևոր ուղերձներ՝ հասարակությանը և արտաքին աշխարհին։ Նիկոլ, ըստ էության, Երևանում և երկրում չկար, դա էր ընթացքը, և դա էր շարժման թափ հավաքելու պատճառը։ ՄԵԿ հոգին զրկված էր իր սիրած գործիքը՝ բերետավորին օգտագործելու հնարավորությունից։ Իշխանական հակաթեզերը արհեստական էին ու չաշխատեցին։ ՄԵԿ հոգին դա ֆիքսեց։ Իշխանությունը մոտ տասը օր չգիտեր՝ ինչ աներ։ Այս պայմաններում իշխանությունը երազում է, որ դու ստեղծես հնարավորություն, թույլ տաս, որ նա կիրառի իր միակ զենքը՝ բերետավորին։ Շարժման խնդիրն է՝ այս պահին սա թույլ չտալ»։

Ваге Ованнисян: Поражение движения — это поражение всего общества, поэтому оно должно победить
2. Самый сложный этап прошёл успешно: было создано удивительно стабильное ядро. В Армении сформировался новый большой электорат, требованием которого являются глубокие перемены.
3. Благодаря нескольким четким формулировкам, движение стало восприниматься внешним миром как внутреннее дело Армении, не представляющее угрозы для региона.
4. Движение постучалось в двери самого большого электората: постоянных наблюдателей, колеблющихся людей. И эти двери начинают открываться.
Таким образом, мы имеем движение на позитивной волне, которая имеет большой потенциал набрать обороты. И если мы не будем совершать грубых ошибок, именно так и произойдет.
Что делает власть? пытается сохранить свою власть. Как?
а. Антипропаганда (Делается все возможное, результат очень ограничен)
б. Грубая сила, репрессии (это делается и будет делаться, но этому есть свое противоядие, о котором речь пойдет в следующий раз).
в. Она ждет собственных ошибок Движения (это самое опасное, если ошибок не будет или они будут сведены к минимуму, то ресурсы власти для сопротивления будут исчерпаны).
Поражение движения — это поражение всего общества, поэтому оно должно победить.
1. Тенденция должна остаться прежней. положительная волна имеет значительный потенциал для роста. Необходимо идти в этом направлении.
2. Движение не должно превращаться в ОППОЗИЦИЮ. Всенародное движение с его спокойствием, настойчивостью, решимостью примирения, своим содержанием, кадрами, программами, видением будущего, подготовкой и огромной волной общественного давления должно превратиться во власть. Это процесс общественного исцеления, а не политическая борьба. Здесь нет никакого «если», поражение движения — это не очередное поражение оппозиции, это поражение всего общества и нашей перспективы.
3. Мы также должны признать, что в обществе существуют важные проблемы, которые движение еще не затронуло (социальные темы, проблемы социальной справедливости, проблемы сосуществования и т. д., которые существуют в общественном коллективном сознании и ждут ответов). Это вопросы, которые могут создать новый ресурс человеческой и общественной консолидации вокруг движения. И это уже физика, а не политика. Ни одна власть не выдержит такого давления.
4. Берет – самый эффективный рычаг власти. Движение должно всячески лишать власти возможности использовать этот инструмент. В предыдущие недели архиепископ провел много важных встреч с социальными и профессиональными кругами, говорил на важные темы и передал важные послания обществу и внешнему миру. Собственно говоря, Никола не было в Ереване и в стране, таков был процесс, и именно это стало причиной того, что движение набрало обороты. НЕКТО был лишен возможности пользоваться своим любимым инструментом - беретом. Антитезы властей были искусственными и не сработали. И этот НЕКТО это зафиксировал. Власти не знали, что делать около десяти дней. В этих условиях власть мечтает о том, чтобы вы создали возможность, позволяющую ей использовать свое единственное оружие — беретов. Задача движения — не допустить этого в данный момент».