Փողոցի ճնշման արդյունքում մենք չեկանք իշխանության, ուղղակի  ՀՀ-ում այն ժամանակ չէր գործում ընտրության ինստիտուտը. Ավինյան
05/06/2024 16:21
Փողոցի ճնշման արդյունքում մենք չեկանք իշխանության, ուղղակի ՀՀ-ում այն ժամանակ չէր գործում ընտրության ինստիտուտը. Ավինյան
Փողոցի ճնշման արդյունքում մենք չեկանք իշխանության. ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե հաշվի առնելով, որ իրենք ևս փողոցի ճնշման արդյունքում եկան իշխանության և հիմա էլ նույն սցենարով հնարավո՞ր է գնան։
«2018-ին տեղի ունեցավ ժողովրդավարական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխություն, որը ուղղակի իշխանության գալու կամ չգալու մասին չէր։ Նրա մասին էր, որ ՀՀ-ում չէին գործում ժողովրդավարական ինստիտուտներ, չէր գործում ընտրության ինստիտուը։ 2018-ից մինչ օրս գործում է և հարատև կրկնվելու է»,-ասաց նա։

Авинян: Мы пришли к власти не в результате уличного давления, в Армении в то время не действовал институт выборов
05/06/2024 16:43
Мы пришли к власти не в результате уличного давления, мэр Еревана Тигран Авинян упомянул об этом в беседе с журналистами в Национальном Собрании, отвечая на вопрос, что, учитывая, что они тоже пришли к власти в результате уличного давления, возможно ли сейчас пойти по такому же сценарию?
«В 2018 году произошла демократическая, ненасильственная, бархатная революция, которая заключалась не в том, чтобы прийти к власти. Она была о том, что в Армении не действовали демократические институты, не действовал институт выборов. Он действует с 2018 года и будет повторяться вечно", - сказал он.