«Հանուն հայրենիքի» շարժումը կանգնեցրել է նոր տարածքների հանձնումը և միջանցքի բացումը Հայաստանով. Դեսպան (News.am)
05/06/2024 17:11
Եթե «Հանուն հայրենիքի» շարժումը կանգ առնի, ապա մի քանի օրվա ընթացքում կհանձնվեն Հայաստանի նոր տարածքներ, կբացվի Մեղրիի միջանցքը, որը կհայտնվի օտարերկրյա հսկողության տակ, ինչպես նաեւ կսկվի ադրբեջանցիներով Հայաստանի արագացված բնակեցումը, News.am-ի   հետ զրույցում ասել է Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ձյունիկ Աղաջանյանը։ Նա նշել է, որ շարժումը կարողացել է կանգնեցնել այդ գործընթացները։
Աղաջանյանի գնահատմամբ՝ հակառակ կողմը հասկանում է, որ իրենց պլանների յուրաքանչյուր բացահայտված մանրամասն կհանգեցնի դժգոհության ավելացման Հայաստանում։ «Ուստի գործընթացները դանդաղել են, բայց Արեւմուտքը, ինչպես եւ գործողությունների ժամկետները, որոնք պետք է կատարվեին Իրանի եւ Ռուսաստանի դեմ, արդեն վաղուց անցել են»,- ընդգծել է դեսպանը։
Աղաջանյանը վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանի ներկա իշխանությունների հեռացումը հայ ինքնությունը պահպանելու հնարավորություններ կբացի՝ ավելացնելով, որ իշխանությունները ցանկություն չունեն սխալներից դասեր քաղելու Արեւմուտքի կողմից Հայոց ցեղասպանության հերթական դրսեւորման անտեսման ֆոնին՝ այս անգամ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ։ «Նրանք պարտավորություն են ստանձնել եւ զրկված են մանեւրելու հնարավորությունից, ուստի կատարում են վերեւից տրվող ցուցումները։ Այդ քայլերը հակասում են Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի շահերին, որն սկսել է հասկանալ դա»,- ավելացրել է դեսպանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի իշխանությունները հետեւողականորեն վարկաբեկել կամ փորձել են ոչնչացնել այն հիմքերը, որոնք կարող էին հետագայում արթնացնել ժողովրդին, սակայն չպետք է տրվել իշխանությունների փորձերին՝ հուսահատություն առաջացնելու հասարակությունում եւ կոտրելու պայքարելու ցանկությունը։
«Հանուն հայրենիքի» շարժման շարքերում մենք տեսնում ենք իշխանության նախկին շատ կողմնակիցների, նրանք հասկացել են, որ իշխանությունները երկիրը չեն տանում այն ճանապարհով, որը խոստացել էին 2018թ.»,- ամփոփել է Ձյունիկ Աղաջանյանը։

Посол по рангу: «Движение во имя Родины» приостановило сдачу новых территорий и открытие коридора через Армению  (News.am)
05/06/2024 17:14
Посол по рангу: «Движение во имя Родины» приостановило сдачу новых территорий и открытие коридора через Армению (News.am)
Если движение «Во имя Родины» остановится, то в течение нескольких дней будут сданы новые территории Армении, будет открыт Мегринский коридор, который окажется под иностранным контролем, а также начнется ускоренное заселение Армении азербайджанцами. Об этом в беседе с корреспондентом News.am заявила чрезвычайный и полномочный посол Армении по рангу Дзюник Агаджанян. Она пояснила, что движение сумело приостановить эти процессы.
По ее оценке, противоположная сторона понимает, что каждая раскрытая деталь их планов приведет к усилению недовольства в Армении. «Поэтому процессы замедлились, но Запад торопит, так как сроки действий, которые должны были быть совершены против Ирана и России, уже давно прошли», – подчеркнула посол.
Она пояснила, что нынешняя борьба – это не спринт, а марафонский забег, игра нервов. Агаджанян выразила уверенность, что уход нынешних властей Армении откроет возможности сохранить армянскую идентичность, добавив, что власти не имеют желания извлечь уроки из ошибок на фоне игнорирования Западом очередного проявления Геноцида армян на этот раз против армян Нагорного Карабаха. «Они взяли на себя обязательства и лишены возможности для маневра, поэтому выполняют указания, поступающие сверху. Эти шаги противоречат интересам Армении и армянского народа, который начал это понимать», – добавила посол.
По ее словам, власти Армении последовательно дискредитировали или уничтожали те основы, которые могли в дальнейшем пробудить народ, призвав не поддаваться на попытки властей вызвать разочарование в обществе и сломить желание бороться.
«В рядах движения «Во имя Родины» мы видим много бывших сторонников власти, они в итоге поняли, что власти не ведут страну по тому пути, который обещали в 2018 году», – заключила Дзюник Агаджанян.