Ինչպե՞ս է դատական իշխանությունը կազմակերպում քաղաքական հետապնդումները. Արսեն Բաբայան
«Հինգ իրավապաշտպանների նախաձեռնության» անդամ, փաստաբան Արսեն Բաբայանը գրել է. «Որպեսզի պարզ դառնա, թե ինչպես է դատական իշխանությունը կազմակերպում քաղաքական հետապնդումները՝ բերեմ թարմ օրինակ։
Երեկ քաղաքական պատճառներով ձերբակալվել է 5 քաղաքացի, որոնք իբր մայիսի 31-ին ԱԳՆ մուտքի մոտ կատարել են խուլիգանություն։
Կալանքների քննությունն իրականացնող հերթապահ դատարանը Ավանի նստավայրն է, որտեղ աշխատում է 11 դատավոր։ Այսինքն՝ նորմալ ծանրաբեռնվածության դեպքում դեռ 6 անձի կալանքի հարցն այս դատարանը կարող էր հանգիստ քննել:
Բայց... Քանի որ այդ դատարանում բոլոր դատավորները չէ, որ կկատարեն քաղաքական իշխանության հանձնարարությունները՝ դատարանի նախագահ Մնացական Մարտիրոսյանը որոշեց, որ անհրաժեշտ է հերթապահության ավելացնել այլ դատարան՝ Կենտրոնի դատարանը:
Պատկերացնո՞ւմ եք: Ավանի նստավայրում դեռ ազատ էին 6 դատավորներ (Արման Հովհաննիսյան, Հարություն Մանուկյան եւ այլն), սակայն Մնացական Մարտիրոսյանը համարեց, որ դատավորները կալանքի համար չեն բավարարում:
Ով տեղյակ չի՝ ասեմ.։ Այս 6 դատավորներն առավելապես չեն կատարում իշխանության քաղաքական հանձնարարությունները»:

Арсен Бабаян: Как судебная система организует политические преследования?
Член инициативы «Пять правозащитников», адвокат Арсен Бабаян написал: «Чтобы было понятно, как судебная власть организует политические преследования, позвольте мне привести свежий пример.
Вчера по политическим мотивам были задержаны 5 граждан, которые 31 мая якобы совершили хулиганство у входа в МИД.
Дежурный суд, проводящий расследование задержаний, резиденция находится в Аване, где работают 11 судей. Другими словами, при нормальной загруженности этот суд мог бы спокойно рассмотреть вопрос о задержании еще шести человек.
Но... Поскольку не все судьи в этом суде будут выполнять распоряжения политической власти, председатель суда Мнацакан Мартиросян решил, что необходимо привлечь к работе еще один суд - суд Кентрона.
Представляете? В резиденции Авана шестеро судей еще были свободны (Арман Ованнисян, Арутюн Манукян и др.), однако Мнацакан Мартиросян посчитал, что судей недостаточно для задержания.