ՄԱԳԱՏԷ-ն քաղաքական հաշիվներ մաքրելու տեղ չէ․ Ալի Բաղերի Քանի
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը քաղաքական տարաձայնությունների լուծման վայրի վերածելն անթույլատրելի է, Իրանի կառավարության նիստից առաջ լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է արտգործնախարարի պաշտոնակատար Ալի Բաղերի Քանին։
«Մենք տարբեր երկրների կառավարություններին պարբերաբար ասել ենք՝ պետք է   թույլ տալ գործակալությանը շարունակել իրականացնել իր մասնագիտացված գիտական ​​գործառույթը, այլ ոչ թե այն վերածել քաղաքական հաշիվներ մաքրելու վայրի»,- Քանիի խոսքերն է մեջբերել ISNA գործակալությունը։
Նշենք, որ հունիսի 3-ին Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան և Ֆրանսիան  ՄԱԳԱՏԷ-ի Կառավարիչների խորհրդի քննարկմանն են ներկայացրել բանաձևի նախագիծ, որով Իրանին կոչ է արվում համագործակցել գործակալության հետ և պարզաբանել՝ ինչու է   չհայտարարված միջուկային օբյեկտներում ուրան  հայտնաբերվել։ Բանաձևում առկա են նաև պահանջներ՝   թույլ տալ ՄԱԳԱՏԷ-ի տեսուչներին այցելել միջուկային օբյեկտներ,  կատարել Իրանի  և ՄԱԳԱՏԷ-ի ՝ 2023 թվականի մարտի համատեղ հայտարարության պայմանները։ ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսին իր հերթին առաջարկել է մի շարք գործնական միջոցառումներ՝ ակտիվացնելու գործակալության և Իրանի՝ մարտի 4-ի համատեղ հայտարարությունը։
Վերը նշված հայտարարությունում Թեհրանի մտադրություն է հայտնել թույլ տալ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությանը ստուգում և մշտադիտարկում իրականացնել,    ապահովել նրանց հասանելիությունը միջուկային երեք օբյեկտներ: Նշված է նաև, որ ՄԱԳԱՏԷ-ն և Իրանը պայմանավորվել են համագործակցել՝ հիմնվելով Իսլամական Հանրապետության  իրավունքների և պարտականությունների  և  ՄԱԳԱՏԷ-ի  իրավասությունների վրա:

Али Багери Кани: МАГАТЭ не должно быть местом политического урегулирования
Исполняющий обязанности главы МИД Ирана Али Багери Кани заявил о недопустимости превращения Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) в место для урегулирования политических разногласий. Об этом он заявил журналистам перед заседанием иранского кабинета министров.
"Мы всегда предлагали правительствам разных стран позволить агентству продолжать выполнять свою специализированную научную функцию, а не превращать его в место для сведения политических счетов из-за неудач, которые они понесли за пределами агентства", - приводит его слова агентство ISNA.
3 июня страны "евротройки" (Великобритания, Германия и Франция) вынесли на рассмотрение Совета управляющих МАГАТЭ проект резолюции, в которой содержится призыв к Ирану сотрудничать с агентством и объяснить обнаруженные на незаявленных ядерных объектах в исламской республике следы урана. Европейские страны потребовали допустить туда инспекторов МАГАТЭ и призвали Иран выполнить условия совместного заявления исламской республики и агентства от марта 2023 года.
В свою очередь генеральный директор МАГАТЭ Рафаэль Гросси предложил комплекс практических мер по активизации совместного заявления возглавляемой им организации и Ирана от 4 марта 2023 года. В нем отмечались намерение Тегерана позволить агентству осуществлять проверку и мониторинг, а также готовность иранской стороны предоставить доступ к трем ядерным объектам. Указывалось, что МАГАТЭ и Иран договорились взаимодействовать, исходя из "прав и обязанностей" исламской республики и компетенций организации