Ադրբեջանն ունի կոնկրետ տարածքային պահանջներ և դրանց` փաշինյանական իշխանության բավարարումից հետո, գործընթացը տապալելու է. Աբրահամյան
07/06/2024 10:24
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է․ «Փաշինյանի աշխատակազմի ղեկավարն ԱԺ-ում անդրադառնալով սահմանների դելիմիտացիայի թեմային, բավականին վտանգավոր հայտարարություն է արել:
Վերջինս անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյո՞ք ըմբռնում կա, որ Հայաստան-Ադրբեջան ողջ սահմանն է ճշգրտվելու նախապես հայտարարված 1976 թվականի քարտեզներով, թե՞ այս պահին համաձայնությունը միայն Տավուշի մասով է՝ նշել է, որ 1976 թ-ի քարտեզը այս պահին ֆիքսված է միայն այս հատվածի սահմանազատման համար, հաջորդ հատվածների համար քննարկվում է։
Հիմա արդեն առավել քան պարզ է, թե ինչու էր իշխանությունը դելիմիտացիայի տրամաբանությանը դեմ գնում և առանց ողջ սահմանի մասին համաձայնության, տեղային սահմանային ճշգրտումներ սկսում:
Իհարկե, խիստ չափազանցություն է այս գործընթացը սահմանային ճշգրտում անվանելը, սակայն սա գալիս է հաստատելու այն մտահոգությունը, որ Ադրբեջանը կոնկրետ գյուղերի մասով պահանջ է ներկայացրել, իսկ ՀՀ իշխանությունը դրանք միակողմանի զիջել է:
Երկրորդ, ստացվում է, որ Ադրբեջանը դելիմիտացիայի գործընթացին մոտենում է ընտրողաբար և սահմանային տարբեր ուղղությունների մասով տարբերակված մոտեցում է ցուցաբերում` ըստ իր առաջնահերթությունների:
Երրորդ, ինձ մոտ առավել ամրապնդվում է այն համոզմունքը, որ Ադրբեջանն ունի կոնկրետ տարածքային պահանջներ և դրանց` փաշինյանական իշխանության բավարարումից հետո, գործընթացը տապալելու է:
Հետևանքն այն է լինելու, որ Ադրբեջանը դելիմիտացիա/դեմարկացիայի անվան տակ խաղաղ ճանապարհով զիջումներ է կորզելու, սակայն դրանով ոչ միայն ՀՀ-ի անվտանգությունն ու կենսունակությունն է խիստ խոցելի դառնալու, այլև պատերազմի թեման բաց է մնալու կամ փոխանցվելու է հաջորդ սերունդներին»:

Абрамян: У Азербайджана есть конкретные территориальные требования, и после их удовлетворения пашиняновской властью он провалит процесс
07/06/2024 10:57
Депутат НС Армении Тигран Абрамян пишет: «Руководитель аппарата Пашиняна, поднимая тему делимитации границы в Национальном Собрании, сделал довольно опасное заявление.
Касаясь вопроса о том, есть ли понимание того, что вся армяно-азербайджанская граница будет скорректирована по ранее объявленным картам 1976 года, или же на данный момент договоренность существует только по части Тавуша, он отметил, что карта 1976 года в настоящее время зафиксирована только для делимитаци этого участка, для следующих участков она обсуждается.
Теперь более чем понятно, почему власти пошли против логики делимитации и начали корректировку локальных границ, не договорившись по части всей границы.
Конечно, было бы большим преувеличением назвать этот процесс корректировкой границы, но он подтверждает опасения, что Азербайджан выдвинул требования на конкретные села, а власти Армении в одностороннем порядке уступили их.
Во-вторых, получается, что Азербайджан избирательно подходит к процессу демаркации границы и проявляет дифференцированный подход на разных направлениях границы в соответствии со своими приоритетами.
В-третьих, я больше убежден в том, что у Азербайджана есть конкретные территориальные требования и после того, как пашиняновская власть их удовлетворит, он провалит процесс.
Последствием будет то, что Азербайджан будет добиваться уступок мирным путем под именем делимитации/демаркации, но при этом не только безопасность и жизнеспособность Армении станут весьма уязвимыми, но и тема войны останется открытой или будет передана следующим поколениям».