ՀՀ-ն չունի տարածքային պահանջներ իր որևէ հարևանից, այդ թվում՝ Ադրբեջանից․ ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի նախագահի՝ 2024թ. հունիսի 6-ին արած հայտարարությունների վերաբերյալ։
«Հայաստանի Հանրապետությունը չունի տարածքային պահանջներ իր որևէ հարևանից, այդ թվում և` Ադրբեջանից։
ՀՀ Սահմանադրությունը և նրա փոփոխությունները ՀՀ ներքին գործն են, և դրա շուրջ դեռևս 2018 թվականից մեկնարկած ներհայաստանյան քննարկումներին միջամտելու պաշտոնական Բաքվի փորձերը գնահատում ենք որպես կոպիտ միջամտություն մեր երկրի ներքին գործերին:
Միաժամանակ համարում ենք, որ նման խոսույթը տորպեդահարում է խաղաղության գործընթացը և կասկածի տակ է դնում Ադրբեջանի ղեկավարության՝ խաղաղության հասնելու անկեղծությունը:
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցվող Խաղաղության համաձայնագիրը հստակորեն ամրագրում է, որ Կողմերը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և տարածքային պահանջներ չունեն միմյանց նկատմամբ: Խաղաղության համաձայնագրի նախագծում համաձայնեցված դրույթ կա նաև այն մասին, որ կողմերից որևէ մեկը չի կարող հղում անել իր ներքին օրենսդրությանը Խաղաղության համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունները չկատարելու համար:
Համաձայնագրի ստորագրումը և ներպետական ընթացակարգերով վավերացումը վերջնականորեն կամրագրեն այս սկզբունքները:
Ըստ այդմ համարում ենք, որ Կողմերի բոլոր մտահոգությունները փարատելու ամենահստակ և ուղիղ ճանապարհը հենց Համաձայնագրի ստորագրումն է, որով երկարաժամկետ խաղաղության էջ կբացվի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև:
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Խաղաղության համաձայնագիրը բավականաչափ հասունացած է ստորագրման համար, և հայկական կողմն արտահայտում է իր պատրաստակամությունը կառուցողական և ինտենսիվ աշխատել՝ առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում այն ամբողջացնելու և ստորագրելու ուղղությամբ», - նշված է հաղորդագրությունում:

МИД: Республика Армения не имеет территориальных претензий ни к одному из своих соседей, в том числе к Азербайджану
МИД Республики Армения распространил заявление в связи с заявлениями президента Азербайджана, сделанными 6 июня 2024 года.
«Заявление МИД Республики Армения в связи с заявлениями президента Азербайджана, сделанными 6 июня 2024 года
Республика Армения не имеет территориальных претензий ни к одному из своих соседних государств, включая Азербайджан.
Конституция Республики Армения и ее поправки являются внутренним делом Республики Армения, и мы оцениваем попытки официального Баку вмешаться во внутриполитические обсуждения вокруг этого вопроса, стартовавшие еще в 2018 году, как грубое вмешательство во внутренние дела нашей страны.
В то же время считаем, что подобная риторика торпедирует мирный процесс и ставит под сомнение искренность руководства Азербайджана в достижении мира.
Мирный договор, вокруг которого ведутся переговоры между Арменией и Азербайджаном, четко предусматривает, что Стороны признают территориальную целостность друг друга и не имеют территориальных претензий в отношении друг друга. В проекте мирного договора также есть согласованное положение о том, что ни одна из сторон не может сослаться на свое внутреннее законодательство для невыполнения взятых на себя обязательств по мирному договору.
Подписание соглашения и его последующая ратификация в рамках внутригосударственных процедур окончательно закрепят эти принципы.
Таким образом, мы считаем, что самым верным и прямым способом устранения всех опасений сторон является подписание соглашения, что знаменует собой новую страницу долгосрочного мира между Арменией и Азербайджаном.
Мирный договор между Арменией и Азербайджаном достаточно созрел для подписания, и армянская сторона выражает готовность к конструктивной и интенсивной работе по его завершению и подписанию в течение следующего месяца», - говорится в заявлении МИД.