Ակնհայտ է, որ իրեն հատուկ նենգ ոճով գործելով, Ադրբեջանի բռնապետը միայն մեծացնում է իր ախորժակը. Չալաբյան
«Հայաքվե» նախաձեռնության համահիմնադիր Ավետիք Չալաբյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Անցած մի քանի օրերին, Բաքվի բռնապետը, ՀՀ կամակատար իշխանությունների և նրան ծառայող ոստիկանական ուժերի միջոցով Կիրանցը գրավելուց հետո, անցավ Հայաստանի նկատմամբ նոր լկտի պահանջների առաջադրման։ Մասնավորապես, նա հետևյալ պահանջներն առաջադրեց՝
ա) ներողություն խնդրել մտածածին «Խոջալուի ցեղասպանության» համար (հիշեցնենք, որ նախկին Խոջալուի խաղաղ բնակիչների մեծ մասը զոհվել էր Աղդամի շրջանի տարածքում, սեփական հրոսակների կրակից, որոնք դա արել էին՝ այդ պահին Ադրբեջանի գործող նախագահ Մութալիբովին վարկաբեկելու և իշխանազրկելու համար)։
բ) Հայաստանին Ադրբեջանի հետ համատեղ դիմել ԵԱՀԿ՝ Արցախի հարցով զբաղվող Մինսկի խումբը պաշտոնապես լուծարելու, և դրանով Արցախի հարցը միջազգային հարթակներում վերջնականորեն թաղելու նպատակով (թեև նույնիսկ Արցախի հայաթափումից հետո Արցախ հայ բնակչության վերադարձի և նրա իրավունքների պաշտպանության հարցը շարունակում է ակտուալ մնալ, և Հայաստանի ցանկացած հաջորդ իշխպանություն դրան հետամուտ է լինելու)։
գ) փոխել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը, նրանից հանել հղումը ՀՀ Անկախության հռչակագրի վրա՝ որպես նախապայման «խաղաղության պայմանագիր» կնքելու համար: Սա առավել լկտի պահանջ է, ուղիղ միջամտություն Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերին, և փորձ այնպիսի անընդունելի պահանջներ առաջադրել, որոնք անհնար են դարձնում նույն այդ «խաղաղության պայմանագրի» կնքումը տեսանելի հեռանկարում։
Ակնհայտ է, որ իրեն հատուկ նենգ ոճով գործելով, և Հայաստանի կամակատար վարչախմբից ստանալով հերթական միակողմանի զիջումները Տավուշում, Ադրբեջանի բռնապետը միայն մեծացնում է իր ախորժակը, հստակ ցույց տալով, որ իր նպատակը Հայաստանի Հանրապետության վերջնական ոչնչացումն է որպես հայկական ազգային պետություն, և դրանով ապագայում իր ընտանիքի բռնապետական իշխանության համար ցանկացած հնարավոր ռիկսերի բացառումը։
Դրանում նրան օժանդակում է Հայաստանի կամակատար վարչախումբը, որն ամեն անգամ Ադրբեջանի բռնապետի հերթական պահանջները փաթեթավորում է որպես «իրավաչափ և միջազգային հանրության համար ըմբռնելի», սպառնում է ժողովրդին պատերազմով դրանք չընդունելու դեպքում, ուժային կառույցներում ապաստանած իր կամակատարներին պարգևավճարներ, կոչումներ և պաշտոններ է բաժանում դրանք կատարելու համար, հնարավոր և անհնար բոլոր միջոցներով փորձում է մարել հանրային բողոքի հուժկու ալիքը և բռնաճնշումներով ահաբեկել շարժման մասնակիցներին։
Այս իրավիճակում մեզ մի բան է մնում՝ գիտակցել, որ գործող վարչախմբի յուրաքանչյուր օր շարունակում է Հայաստանի համար նորանոր կորուստների բերել, հնարավորինս արդյունավետ կազմակերպել մեր պայքարը ծավալվող շարժման շրջանակներում, և հնարավոր բոլոր խելամիտ միջոցներով հասնել գործող վարչախմբի հեռացմանը իշխանությունից, հանրային վստահություն վայելող նոր իշխանությունների ձևավորմանը, և դրանով Հայաստանը պարտադրված վերջնական կապիտուլացիայի սրի տակից դուրս բերելուն»։

Чалабян: Очевидно, что, действуя в своем особом коварном стиле, диктатор Азербайджана только усиливает свой аппетит
07/06/2024 12:30
Соучредитель инициативы «Айакве» Аветик Чалабян на своей странице в Facebook написал:
«В последние несколько дней бакинский диктатор, оккупировав Киранц с помощью прислужливых властей Армении и обслуживающих их полицейских сил, начал предъявлять Армении новые наглые требования. В частности, он выдвинул следующие требования.
а) принести извинения за вымышленный «ходжалинский геноцид» (напомним, что большинство мирных жителей бывшего Ходжалу были убиты на территории Агдамского района от огня собственных головорезов, которые сделали это с целью дискредитировать Муталибова, действующего на тот момент президента Азербайджана, и добиться его отставки).
б) Армении обратиться совместно с Азербайджаном в ОБСЕ с целью официально распустить Минскую группу, занимающуюся Арцахским вопросом, и тем самым окончательно похоронить Арцахскую проблему на международных площадках (хотя и после депопуляции Арцаха, вопрос возвращения армянского населения в Арцах и защиты его прав остается актуальным, и любая последующая власть Армении будет преследовать эту цель).
в) изменить Конституцию Республики Армения, исключить из нее упоминание о Декларации независимости Республики Армения в качестве предварительного условия заключения «мирного договора». Это самое наглое требование, прямое вмешательство во внутренние дела Республики Армения и попытка выдвинуть такие неприемлемые требования, которые делают невозможным заключение того же «мирного договора» в обозримом будущем.
Очевидно, что диктатор Азербайджана, действуя в своем особом коварном стиле и получая последовательные односторонние уступки в Тавуше от режима приспешников Армении, только усиливает свой аппетит, ясно показывая, что его цель - окончательное разрушение Республики Армения как армянского национального государства и, таким образом, исключение любых возможных рисков для диктаторского правления его семьи в будущем.
В этом ему помогает режим приспешников Армении, который каждый раз оформляет требования диктатора Азербайджана как «легитимные и понятные международному сообществу», угрожает народу войной, если он их не примет, раздает награды, звания и должности своим приспешникам в силовых структурах для их выполнения, всеми возможными и невозможными способами пытается подавить сильную волну общественного протеста и терроризировать участников движения репрессиями.
В этой ситуации нам остается только одно: осознать, что каждый день нынешнего режима продолжает приносить Армении новые потери, максимально эффективно организовать нашу борьбу в рамках разворачивающегося движения и добиться отстранения нынешнего режима от власти всеми разумными способами, формирования новой власти, пользующейся общественным доверием, и тем самым вывести Армению из-под меча вынужденной окончательной капитуляции».