Արցախցիների բնակապահովման պետական ծրագրի շահառուները կստանան 3-ից 5 մլն դրամ. Մանրամասներ
Արցախից բռնի տեղահանված անձանց բնակարանային ապահովության պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում շուտով կհստակեցվի  դիմելու կարգը։
Կարգը հաստատվելուց հետո ծրագրի առաջին փուլով սահմանված պահանջներին բավարարող արցախցի հայրենակիցներն արդեն կկարողանան դիմումներ ներկայացնել հունիսի 15-ից։  Հիմնական պարտադիր պայմանը ՀՀ քաղաքացիություն ունենալն է, ընդ որում՝ այս պայմանը պարտադիր է ընտանիքի բոլոր անդամների համար, այդ թվում՝ անչափահասների։
Քաղաքացիության ձեռքբերման գործընթացը համակարգվում է ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության կողմից՝ տարածքային բաժինների միջոցով։
Ծրագրի շահառու դառնալու համար ընտանիքը 2023 թ. սեպտեմբերի 19-ի կամ դիմելու օրվա դրությամբ ՀՀ-ում չպետք է ունենա սեփականության իրավունքով բնակարան կամ բնակելի տուն։ Եթե  տեղահանված ընտանիքի անդամներից առնվազն մեկը չբավարարի այս պայմանին, ապա ընտանիքը, ցավոք, այդ կազմով չի համարվի ծրագրի շահառու։
Եթե ընտանիքը ԼՂ առանձին շրջաններից տեղահանված ընտանիքների համար բնակարանային մատչելիության ապահովման պետական աջակցության ծրագրի շահառու է, չի կարող օգտվել բնակապահովության այս նոր ծրագրից։ Ընդ որում՝ անկախ նրանից՝ ընտանիքն այդ ծրագրի շրջանակում հավաստագիրն իրացրել է, չի իրացրել, հրաժարվել է, թե ոչ, նա բնակապահովության նոր ծրագրի շահառու լինել  չի կարող։
Աջակցության չափերը տարբեր են՝ 3-ից 5 մլն դրամ՝ ելնելով նրանից, թե ընտանիքը որ բնակավայրում կնախընտրի կառուցել իր տունը կամ ձեռք բերել բնակարանը։
Բնակավայրերի ցանկում ներառված են և՛ քաղաքային բնակավայրեր, և՛ գյուղական։ Աջակցության առավելագույն չափ նախատեսված է այն բնակավայրերում, որտեղ  ներկայում կամ առաջիկայում իրականացվելու են տարբեր ներդրումային ծրագրեր, այդ թվում՝ ենթակառուցվածքների զարգացում, դպրոցների, մանկապարտեզների, ամբուլատորիաների կառուցում կամ հիմնանորոգում և այլն։

Бенефициары государственной программы жилищного строительства для вынужденных переселенцев Арцаха получат от 3 до 5 миллионов драмов: Подробности
07/06/2024 16:40
В рамках программы государственной поддержки жилищного строительства для лиц, вынужденно переселенных из Арцаха, порядок подачи заявок будет утвержден в ближайшее время.
После утверждения порядка соотечественники из Арцаха, соответствующие требованиям, установленным первым этапом программы, смогут подавать заявки с 15 июня. Главным обязательным условием является наличие гражданства Республики Армения, и это условие является обязательным для всех членов семьи, включая несовершеннолетних.
Процесс получения гражданства координирует Служба миграции и гражданства МВД Армении через территориальные отделы.
Чтобы стать бенефициаром программы, семья не должна владеть квартирой или жилым домом в Республике Армения по состоянию на 19 сентября 2023 года или на дату подачи заявления. Если хотя бы один из членов семьи переселенца не соответствует этому условию, то семья, к сожалению, не будет считаться бенефициаром программы.
Если семья является бенефициаром государственной программы поддержки доступности жилья для перемещенных семей из отдельных районов Нагорного Карабаха, она не может воспользоваться этой новой программой жилищного обеспечения. При этом независимо от того, получила ли семья сертификат в рамках этой программы, или нет, отказалась или нет, она не может быть бенефициаром новой программы жилищного обеспечения.
Суммы поддержки разные: от 3 до 5 миллионов драмов: в зависимости от того, какой населенный пункт предпочтет семья.
В список населенных пунктов включены как городские, так и сельские поселения. Максимальный размер поддержки предназначен для тех населенных пунктов, где сейчас или в ближайшем будущем будут реализовываться различные инвестиционные проекты, в том числе развитие инфраструктуры, строительство или капитальный ремонт школ, детских садов, амбулаторий и т.д.