Ալեն Սիմոնյանը Մարիա Զախարովային մեղադրեց «ստախոսության» մեջ
«Ես ստեր չեմ մեկնաբանում, նա սուտ է խոսում»,- այսպես արձագանքեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հայտարարությանն, ըստ որի ՌԴ–ն հայ խորհրդարանականներին կոչ է անում ներկայացնել «Բուչայում իբր սպանվածների ցուցակը, որը նրանց է փոխանցել Կիևը»։
Սիմոնյանը պնդեց՝ Հայաստանից ոչ մի տեղ պատվիրակություն չի գնացել՝ այդ ցուցակի առնչությամբ։
«Բայց փոխարենը կարող եմ խնդրել՝ իմ լրատվականը կամ իմ օգնականը ՌԴ ԱԳՆ-ին կամ տիկին Զախարովային փոխանցի, օրինակ, ԼՂ-ում վերջին ռազմական գործողությունների ժամանակ 200-ից ավելի մահացած հայերի անունը։ Կարող եմ էն 100 000-ից ավելի փախստականների անունները փոխանցել, եթե իրենց հետաքրքիր է՝ այն տարածքում, որտեղ իրենք խաղաղապահ գործունեություն էին ծավալում։ Բայց, ընդհանուր առմամբ, ես աբսուրդներ և ստեր, որն արդեն գործելաոճ է դարձել, չեմ մեկնաբանում»,- ասաց Սիմոնյանը։

Спикер парламента Армении обвинил Марию Захарову во "вранье"
Я не комментирую ее вранье, она врет. Об этом в беседе с журналистами заявил спикер НС Армении Ален Симонян, касаясь призыва официального представителя МИД России Марии Захаровой к армянским парламентариям передать Москве полученный от Киева список погибших в Буче.
«Она также сказала, что какая-то делегация поехала на Украину. Ни одна делегация не отправлялась из Армении, но я могу попросить госпожу Захарову или МИД, чтобы мое СМИ или мой помощник передали, например, имена свыше 200 армян, погибших в ходе недавних военных действий в Нагорном Карабахе. Если им интересно, я могу передать имена свыше 100 000 беженцев с той территории, где они осуществляли миротворческую деятельность.