Ոստիկանները գլուխ չունեն, ռոբոտ են, քաղաքական հովանավորչությամբ անում են՝ ինչ հրամայում են (Տեսանյութ)
08/06/2024 14:59
Իրավապահ համակարգի ներկայացուցիչները գլուխ չունեն, ռոբոտ են, անում են այն, ինչ հրամայվում է ու դա ներկայացնում են իբրև թե գործ անել, բայց իրենց գործը մարդկանց հրամանով բանտարկելը չէ, իրենց գործը հանցագործության դեմ պայքարելն է, և այն դեպքերում, երբ չկա հանցագործություն, որևէ բան չանելն է, «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է փաստաբան Արսեն Բաբայանը։
Նա ընդգծել է՝ իրենց թեզը, թե քաղաքականությամբ չենք զբաղվում, անհիմն է, ի՞նչ քաղաքականություն, երբ թշնամին ուզում է հայրենիքդ վերցնել, իսկ իշխանությունը տալիս է․
«Իրենց ներկայացված է պահանջ՝ քաղաքական չեզոքություն պահպանել, հիմա, եթե ես ասում եմ, որ դեմ եմ հայրենիքս հանձնելուն, նշանակում է՝ խախտե՞լ եմ քաղաքական չեզոքությունը։ Եթե համարում եք, որ դա քաղաքականություն է, պարտավոր եք զբաղվել քաղաքականությամբ, հարկ եղած դեպքում՝ ազատման դիմում ներկայացնելով»։
Բաբայնը հարց է հնչեցնում՝ քաղաքականությամբ չի կարելի զբաղվել, իսկ հանցագործություն կարելի՞ է անել․ «Հարգելի քննիչ, ծեծուջարդ անողին ինչու՞  պատասխանատվության չեք կանչում։ Մենք գործ ունենք քաղաքական հովանավորչության հետ, շատերը նույնիսկ չեն վարանում խոստովանել դա։ Այդ հովանավորչությունը գործով են ապացուցել, երբ 2022 թվականի հունիսի 3-ին ոստիկանությունը հատուկ միջոցներ կիրառեց, երեք քրեական վարույթ հարուցվեց, ապա կարճեցին դրանք՝ իբրև թե որևէ հանցակազմ չեն հայտնաբերել ոստիկանների գործողություններում։ Սա հստակ ուղերձ է, որ հաջորդիվ հոգին հանած ոստիկանները անկաշկանդ անեն նույնը։

У полицейских нет мозгов, они роботы, при политическом покровительстве они делают то, что прикажут (Видео)
08/06/2024 15:49
У представителей правоохранительной системы нет мозгов, они роботы, они делают то, что им говорят и преподносят это как работу, но их работа не сажать людей в тюрьму по приказу других, их дело бороться с преступностью, а в тех случаях, где нет преступления - ничего не делать, - сказал в программе "Есть вопросы" адвокат Арсен Бабаян.
Он подчеркнул, что их тезис о том, что мы не занимаемся политикой, беспочвенен, что это за политика, когда враг хочет отобрать твою Родину, а власть ее отдает?
«Им предъявили требования сохранить политический нейтралитет. Теперь, если я скажу, что я против сдачи своей родины, значит ли это, что я нарушил политический нейтралитет? Если вы считаете это политикой, вы обязаны заняться политикой, при необходимости подав заявление об отставке».
Бабаин поднимает вопрос: политикой заниматься нельзя, а преступление совершить можно? «Уважаемый следователь, почему бы вам не привлечь к ответственности виновного? Того кто избивает людей? Мы имеем дело с политическим покровительством, многие даже не стесняются это признать. Доказательством такого покровительства стал случай, когда 3 июня 2022 года полиция применила специальные меры, было возбуждено три уголовных дела, а затем они были прекращены, как будто никакого преступления в действиях полиции не нашли. Это четкий сигнал о том, что в будущем те полицейские, которые преследуют других, должны смело поступать так же».