Շարժմանը մասնակցելն էմոցիոնալ որոշում չէ, այլ՝ օբյեկտիվ դիրքորոշման արտահայտում. Գեղամ Ստեփանյան (Տեսանյութ)
Ինչ-որ մարդիկ առաջ են բերում թեզը, իբրև թե «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժումը շահարկում է արցախցիների հույզերը. լինելով շարժմանը մասնակցող, հետևող մարդ՝ վստահաբար ասում եմ՝ չկա այդպիսի բան, և եթե խոսեք շարժմանը մասնակցող արցախցիների հետ, կլսեք, որ շարժման ընթացքում մի բան էլ քիչ է խոսվում Արցախի մասին, այսինքն՝ շարժմանը մասնակցող արցախցիների մոտ կա պահանջ՝ լսելու պատասխաններ, թե շարժման հաջողության դեպքում Արցախի հետ կապված ինչ օրակարգ կա, «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
«Որևէ մեկը երբևէ չի ասի, որ իր հույզերը մանիպուլացվում են կամ որևէ ձևով օգտագործվում են։ Նրանք, ովքեր այդ պնդումն են անում, ես հարց ունեմ՝ իսկ այդ հույզերը որտեղի՞ց թափվեցին արցախցիների գլխին։ Շարժմանը մասնակցելը ոչ թե պահի տակ առաջացած պարզապես էմոցիոնալ որոշում է, այլ՝ մարդկանց ապրածի, մաշկի վրա զգացածի, այդ ամենի արդյունքում ձևավորված դիրքորոշման արտահայտում։ Հայրենիք կորցնելը, տուն-տեղ կորցնելը, ամեն ինչ կորցնելն օբյեկտիվ դժգոհություն են առաջացնում,, և մարդը գնում է հավաքների՝ այդ դժգոհությունն արտահայտելու ՀՀ իշխանություններին, որոնց համարում է ստեղծվածի մեղավորը և պատասխանատուն»։

Гегам Степанян: Участие в движении – это не эмоциональное решение, а выражение объективной позиции (Видео)
Некоторые выдвигают тезис, что движение «Тавуш во имя Родины» манипулирует эмоциями арцахцев: будучи человеком, который участвует и следит за движением, я могу с уверенностью сказать, что ничего такого нет, и если вы поговорите с арцахцами, участвующими в движении, наоборот, вы услышите от них, что во время движения мало говорят об Арцахе. То есть у арцахцев, участвующих в движении, есть требование услышать ответы о том, какая повестка дня связана с Арцахом в случае успеха движения, сообщил в программе "Есть вопросы" Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян.
«Никто никогда не скажет, что его эмоциями манипулируют или каким-либо образом используют. К тем, кто это утверждает, у меня вопрос: откуда же такие эмоции появились у арцахцев? Участие в движении – это не просто решение, принятое под влиянием эмоций, а выражение того, что люди пережили, что они почувствовали на своей собственной шкуре, и позицию, сложившуюся в результате всего этого. Потеря родины, потеря дома и всего, что у тебя было, вызывает объективное недовольство, и человек идет на митинги, чтобы выразить это недовольство властям Армении, которых он считает виновными и ответственными за произошедшее.